37 - 38

20/01/2020 21:00 Super League A 19/20 8 40'

UCI511101137
Moore13713538

Για τον Β’ όμιλο της Super League η ομάδα της UCI υποδέχθηκε την Moore η οποία συνέχισε νικηφόρα επικρατώντας στο τέλος με σκόρ 37-38.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα και οι δύο ομάδες έπαιξαν άμυνα ζώνης αλλά οι φιλοξενούμενοι ξεκίναησαν σαφώς πιο δυνατά με run 0-9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η UCI με αιχμή τον Τζιγκουνάκη Ά ξεκόλησαν επιθετικά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 5 – 13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε γρήγορο με αιφνιδιασμούς και από τις δύο ομάδες, τα ποσοστά σχετικά χαμηλά αλλά οι γηπεδούχοι ευνοήθηκαν από αυτό το τέμπο, μείωσαν και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκόρ 16-20.

Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι παίκτες της Moore πήραν και διατήρησαν μία διαφορά 7 πόντων με πρωταγωνιστές τους Κολοκοτρώνη και Καρδιακίδη με το σκόρ να είναι 18-25 στα μισά και 26-33 στο τέλος της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες της UCI έδειξαν μαχητικότητα, κέρδισαν το επιμέρους σκορ και με ένα γρήγορο σερί 5-0 μείωσαν σε μία κατοχή από την αρχή, το παιχνίδι εξελίχθηκε για γερά νεύρα, οι άμυνες κυριάρχησαν και το σκορ διαμορφώθηκε στα τλευταία 2 λεπτά σε 34-35, με τρίποντο του Τζιγκουνάκη  σε 37-35 αλλά ο Φωτάκης με δικό του καθοριστικό τρίποντο απάντησε δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα και τελικά την Νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητές: Μακρής, Καψιώχας