12/04/2024 20:30 Commercial Cup 23/24 1 40'

Team1234OTT
V Group021111090235
Stanley090706110740

Σε ένα τρομερά αμφίρροπο αγώνα που κρίθηκε στην παράταση η ομάδα του THE STANLEY HOTEL (Commercial League D) κέρδισε με 35-40 την ομάδα της V GROUP (Shipping League A) και πανηγύρισε την πρόκριση στη φάση των 8 του Commercial Cup D. Το παιχνίδι σίγουρα δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, είχε χαμηλό σκορ και πολύ αστοχία, όμως και οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλη μάχη για την πρόκριση σε ένα συναρπαστικό στην εξέλιξη του αγώνα.

Με πολύ αργό ρυθμό και την V GROUP να είναι ιδιαίτερα νευρική και άστοχη ξεκίνησε ο αγώνας. Η THE STANLEY HOTEL είχε καλύτερες επιλογές και με τους Βαζούκη και Λυκοτραφίτη να σκοράρουν πήρε προβάδισμα με 2-9 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η THE STANLEY HOTEL συνέχισε να κυριαρχεί κρατώντας μια μικρή διαφορά (6-14) με τη V GROUP όμως να αφυπνίζεται από το 15 και μετά και να μειώνει σε 13-16 με το επιμέρους 7-2.

Τα τρίποντα των Μιχελάκη (2) και Νίκα και η καλή άμυνα της V GROUP οδήγησαν στην ανατροπή του σκηνικού και από το 13-18 το δεκάλεπτο να κλείσει με 24-22.

Το παιχνίδι είχε πάρει άγρια ομορφιά και με τις δύο ομάδες να πολεμάνε για τη νίκη. Τα τρίποντα των Κωνσταντόπουλο και Νίκα και οι απαντήσεις με τον Βαζούκη και τις βολές του Φιλοππόπουλου οδήγησαν το ματς στην ισοπαλία (33-33).

Εκεί όμως μίλησε οι περισσότερες λύσεις για την THE STANLEY HOTEL, η οποία είχε περισσότερη ενέργεια στο παρκέ, έβγαλε καλές άμυνες και με τον Βαζούκη ψύχραιμο έτρεξαν το 2-7 για τη μεγάλη νίκη – πρόκριση.

Οι Βαζούκης, Γεωργάκης και Παναγιωτακόπουλος οι καλύτεροι των νικητών, ο Κωνσταντόπουλος καλύτερος της V GROUP.