Vodafone123141142
Plantelt15941341

Seven Sports Club
Agiou Athanasiou 58, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 3ης αγωνιστικής μεταξύ της  Vodafone και της Plantelt οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 42-41.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man με σκοπό να αμυνθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυναμικά τον αγώνα ήταν η φιλοξενούμενη που με σερί 10 πόντων πήραν ένα δυναμικό προβάδισμα.  και το σκορ ήταν 2-10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι  μείωσαν τη διαφορά όπου με σερί 8 πόντων πλησίασαν στο σκορ με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12-15.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι άμυνες βελτιώθηκαν επιτρέποντας ελάχιστους πόντους να σημειωθούν κρατώντας παράλληλα τη διαφορά στα ίδια επίπεδα  και το σκορ ήταν 16-18 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν αλλά οι 8 μαζεμένοι πόντοι που δέχτηκαν τους απομάκρυναν από τους αντιπάλους τους με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 16-24.

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου, οι παίκτες της Vodafone εμφανίστηκαν ανανεωμένοι και με μεγάλη συγκέντρωση εξαπέλυσαν την αντεπίθεση τους. Κρατώντας το παθητικό τους στο 0 πέτυχαν 11 σερί πόντους ανατρέποντας τις ισορροπίες του αγώνα και το σκορ ήταν 27-24 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σκοράρουν αλλά χωρίς να καταφέρουν κάτι να αλλάξουν την κατάσταση του αγώνα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 31-28.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι με σερί 7 πόντων πήραν σημαντικό προβάδισμα για την τελική έκβαση του αγώνα και το σκορ ήταν  38-29 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, φάνηκε πως οι παίκτες της Plantelt, δεν είχαν πει τη τελευταία λέξη τους. Με επιμέρους σκορ 4-12 έφτασαν ένα βήμα πριν την κατάκτηση της νίκης, νιώθοντας πως η ήττα τους ήρθε στις λεπτομέρειες.