23/02/2020 21:15 Shipping League 19/20 11 40'

Wilhelmsen1611100643
EastMed1624221173

Οδυσσέας Παπαδόπουλος Γλυφάδα
Al. Panagouli 13, Glifada 166 75, Greece

Μια εύκολη νίκη πέτυχε η ομάδα της EASTMED επί της ομάδας της WILHELMSEN και παρέμεινε σε τροχιά 4άδας διευρύνοντας το ρεκόρ της σε 8-3. Η ομάδα της WILHELMSEN δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική για περισσότερο από 2 δεκάλεπτα απέναντι στην αντίπαλο της ξεμένοντας στην επανάληψη από δυνάμεις και μοιραία έφτασε στην εύκολη ήττα.

Το τελικό43-73 δεν αφήνει περιθώρια για πολλά σχόλια. Η ομάδα της WILHELMSEN ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές τους Σαββίδη και Γεωργοσσόπουλο πήρε το προβάδισμα (6-2, 10-4). Η EASTMED όμως με τον Χρυσάγη να αναλαμβάνει δράση αντέδρασε άμεσα και έφερε το παιχνίδι στα ίσα (12-12) με το δεκάλεπτο να βρίσκει τις ομάδες ισόπαλες μεν, όμως η WILHELMSEN  να έχει πρόβλημα με τα 3 φάουλ του Γεωργοσσόπουλου.

Το 2ο δεκάλεπτο ήταν το πλέον καθοριστικό με τον Σταθάκη να αναλαμβάνει δράση κυριαρχώντας μέσα στο παρκέ, εκμεταλευόμενος και την απουσία του Γεωργοσόπουλου που έκανε γρήγορα το 4ο του φάουλ. Η άμυνα ζώνης των τυπικά γηπεδούχων δεν μπορούσε να αναχαιτίσει τους αντιπάλους ενώ ταυτόχρονα ήταν απελπιστικά άστοχη από την περιφέρεια (0/14 τρίποντα). Έτσι η διαφορά άρχισε να αυξάνεται (22-27, 23-33, 27-40) φτάνοντας το +13 στη λήξη του ημιχρόνου.

Έτσι συνεχίστηκε και το 3ο δεκάλεπτο με τον Χρυσάγη να είναι ασταμάτητος και τον Παππά να ακολουθεί. Η διαφορά συνεχώς μεγάλωνε με τις δύο ομάδες να επιλέγουν να παίξουν με αρκετούς από τους αναπληρωματικούς τους και το παιχνίδι να κυλάει σε όμμορφο κλίμα και την EASTMED να παίρνει μια δίκαιη νίκη.

Εκπληκτικός ο Χρυσάγης έκανε τα πάντα στο ματς με 36 πόντους, 5 ασίστ και 11 ριμπάουντ. Είχε 43 efficiency δείχνοντας δείγματα του πολύπλευρου ταλέντου του. Βοήθησαν και οι Σταθάκης, Παππάς, Χρήστου και Καλάκος. Οι Αντωνάκος, Γεωργοσσόπουλος και Σαββίδης οι καλύτεροι για την WILHELMSEN.

Διαιτητές : Μπερέτσος, Κολίλας.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Δροσόπουλος Σπύρος (Παίκτης WILHELMSEN):

” Αρχικά αρνούμαι να κάνω δηλώσεις γιατί έχω κάνει 2 φορές και δεν τις έχω δει πουθενά! 😊. Σήμερα χάσαμε γιατί φορτώθηκε με 4 φάουλ ο ψηλός σας. Δεν έπαιξε και ο Νίκος ο Κουραμάς ενώ έχουμε και έξω αγωνιστικά θέματα με μπουζούκια και τέτοια! “

Κωνσταντινίδης Μανώλης  (Παίκτης EASTMED):

” Ωραίο παιχνίδι, ανταγωνιστικές οι ομάδες. Εμείς ήμασταν κάπως καλύτεροι, φύγαμε μπροστά. Μετά μπήκε το second unit. Όλα καλά. Συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες και το πρωτάθλημα..”