53 - 71

06/03/2023 22:00 Shipping League B 22/23 17 40'

Wilhelmsen209121253
Technomar1216212271

Στον αγώνα της τέταρτης αγωνιστικής μεταξύ της βίλχελμ σεν και της τέκνο μαρ οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53-71.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους man to man για να καταφέρουν να αποκτήσουν ένα προβάδισμα στον αγώνα από νωρίς. Επιθετικά οι φιλοξενούμενοι έβγαζαν αιφνιδιασμούς ενώ οι γηπεδούχοι αν και ήταν με μόλις 5 παίκτες έβγαζαν μεγάλα επίπεδα μαχητικότητας. Οι τελευταίοι μάλιστα ήταν αυτοί οι οποίοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 9-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των αντιπάλων τους, έβγαζαν ωραίες συνεργασίες και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο  +8 (20-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έχοντας σερί πόντους και πιέζοντας αποτελεσματικά είχαν μέχρι τα μισά της περιόδου ένα επιμέρους σκορ 2-14 που τους έφερε και μπροστά στο σκορ. Στο υπόλοιπο όμως οι παίκτες της Wilhelmsen, απάντησαν και καταβάλλοντας μεγάλες προσπάθειες και δύναμη έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 29-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κούραση ξεκίνησε να κάνει την εμφάνισή της στους παίκτες των γηπεδούχων. Οι παίκτες της Technomar, το εκμεταλλεύτηκαν και πιέζοντας σε όλο το γήπεδο στραγγάλισαν τις αντίπαλες επιθέσεις και στο 25o λεπτό του αγώνα προηγούνταν με 33-42. Η παρούσα κατάσταση όμως δεν αποτελούσε δικαιολογία για τους γηπεδούχους οι οποίοι προσπαθούσαν και κρατούσαν τη διαφορά σταθερή όπου το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 41-49.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, η πιο ξεκούραστοι παίκτες της technomar, έβγαιναν συνεχώς στους αιφνιδιασμούς εκβιάζοντας τα αντίπαλα λάθη και έτσι είχα αποκτήσει σοβαρό προβάδισμα για τη νίκη αφού με 5 λεπτά που μένουν για τη λήξη το σκορ ήταν 46-61. Στα εναπομένοντα λεπτά, ο αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα αφού οι παίκτες των φιλοξενούμενων ήταν εμφανώς αποκαμωμένοι και δεν μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι στον αγώνα πέρα από την ήττα με ένα σκορ τιμητικό.