51 - 44

10/06/2024 20:15 Commercial League A 23/24 11 40'

Στεργίου1314131151
Generali101251744

Στο εξ αναβολής παιχνίδι της εντέκατης αγωνιστικής της Commercial League A η ομάδα του ΣΤΕΡΓΙΟΥ νίκησε με 51-44 την ομάδα της GENERALI. Με τη νίκη βελτίωσε το ρεκόρ του σε 11-5 και κατέκτησε οριστικά τη δεύτερη θέση στην κανονική διάρκεια, καθώς ακόμη και αν κάνει δύο νίκες η KPMG στα ματς που της απομένουν θα ισοβαθμήσουν, με το ΣΤΕΡΓΙΟΥ να υπερτερεί στην ισοβαθμία. Η GENERALI με ρεκόρ 5-10 είναι πιθανό να καταλάβει την έβδομη θέση και να βρει το ΣΤΕΡΓΙΟ μπροστά της στα play off.

Ο ΣΤΕΡΓΙΟΥ επέλεξε κλειστή άμυνα ζώνης σε όλο τον αγώνα,  η GENERALI δυνατό man to man! Με το Μαυράκη να κυριαρχεί στη ρακέτα και να σκοράρει (8 πόντοι) ο ΣΤΕΡΓΙΟΥ πήρε ένα μικρό προβάδισμα, με τη GENERALI να απαντά με τα τρίποντα του Μεταλλινού Σπύρου για το 13-10 του δεκαλέπτου. Η διαφορά παρέμενε στις 2-3 κατοχές (20-15) για το ΣΤΕΡΓΙΟΥ και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον ΣΤΕΡΓΙΟΥ να βρίσκει σκορ από τον Κοτρώνη για το 27-22 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έκρινε το νικητή. Η ένταση του αγώνα ανέβηκε, με πολλές μονομαχίες μέσα στη ρακέτα. Η GENERALI έχασε την επαφή με το καλάθι, είχε μόνο τον Σφυρή να σκοράρει 5 πόντους, με το ΣΤΕΡΓΙΟΥ να κάνει το επιμέρους 13-5 και να παίρνει κεφάλι με 40-27, μια διαφορά ασφαλείας για τα δεδομένα του αγώνα.

Η διαφορά παρέμεινε πάνω από τους 10 πόντους  (42-31) με τους παίκτες της GENERALI να κάνουν προσπάθειες να ξανά μπουν στην διεκδίκηση της νίκης, να πετυχαίνουν 17 πόντους, όμως η ομάδα του ΣΤΕΡΓΙΟΥ κατάφερε να κρατήσει μια διαφορά ασφαλείας μέχρι το τελικό 51-44!

Τρομερός ο Μαυράκης με 21 πόντους και 29 ριμπάουντ, εκπληκτική εμφάνιση! Κοτρώνης και Τσενές ακολούθησαν. Εντυπωσιακός ο Σφυρής με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Μεταλλινός επίσης προσπάθησε για τη GENERALI.