Σ.Υ.Τ. ΑΤΤΙΚΗΣ – ΖΑΝΚΟ ΚΤΗΜΑΤΙΚΗ Α.Ε.

Details

02/11/2015 20:30 League B2 15/16 40'

Με το δεξί ξεκίνησε την φετινή αγωνιστική σεζόν η ομάδα της ΣΥΤΑ, επικρατώντας της ΖΑΝΚΟ KTHMATIKH ΑΕ με τελικό σκορ 52-38.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΣΥΤΑ να επιλέγει μίας άμυνα ζώνης 2-3 (την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού), ενώ η ΖΑΝΚΟ άμυνα man to man.Στο επιθετικό κομμάτι η γηπεδούχος παρουσίασε περισσότερη ενέργεια και σε κάθε ευκαιρία που της παρουσιάστηκε πίεσε για αιφνιδιασμούς, σε αντίθεση με την ΖΑΝΚΟ που είχε κολλήσει επιθετικά απέναντι στην ζώνη, με συνέπεια το δεκάλεπτο να λήξει με σκορ 16-4.

Στην δεύτερη περίοδο η φιλοξενούμενη άρχισε να προσαρμόζεται επιθετικά απέναντι στην ζώνη, δείχνοντας μεγαλύτερη υπομονή και βελτιώνοντας τις επιλογές της. Παρόλα αυτά η ΣΥΤΑ συνέχισε να έχει καλή κυκλοφορία της μπάλας επιθετικά και να κυνηγάει αιφνιδιασμούς όποτε είχε ευκαιρία, με αποτέλεσμα η διαφορά να παραμένει σταθερά πάνω από 10 πόντους, μέχρι το τελευταίο λεπτό, όπου έπεσε στους 8 και το δεκάλεπτο έκλεισε 28-20.

Το τέμπο του πρώτου ημιχρόνου συνέχισε τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την πλειοψηφία των επιθέσεων να είναι σετ, με λίγους αιφνιδιασμούς και γενικά και τις δύο ομάδες να προσπαθούν να σκοράρουν μέσα στο ζωγραφιστό κυρίως με drives. Η διαφορά διατηρήθηκε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο πάνω από 10 πόντους αφού η ΖΑΝΚΟ δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να βρει λύση στην ζώνη της ΣΥΤΑ.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Επικαρίδης και Καλαμπόκης με 10 και 9, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κώττης και Κατσούλας με 13 και 11(1) αντίστοιχα.