ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ – ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

06/05/2018 16:00 Play Off Minor Super League 17/18 40'

Στον Αγώνα μεταξύ της ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗΣ και του ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59 – 63.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης, ενώ στο επιθετικό κομμάτι η ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ μπήκε με καλύτερα πατήματα και πιο ζεστή από την γραμμή των 3 πόντων παίρνοντας προβάδισμα 3 κατοχών, το Κολλέγιο άρχισε να πιέζει για αιφνιδιασμούς μετά τα πρώτα 3 λεπτά και το σκορ ήταν 14 – 10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι και ευνοήθηκαν από αυτό, με τα ποσοστά να είναι καλά και από τους δύο και το σκορ στο τέλος της περιόδου 18 – 17. Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι το τέμπο έπεσε, το Κολλέγιο αντίμετώπισε σοβαρό πρόβλημα απέναντι στην ζώνη, σε αντίθεση με την ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ η οποία με πολύ καλύτερο spacing, κυκλοφορία της μπάλας και τελικές επιλογές διατήρησε το προβάδισμα με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 30 – 25.

Στο 2ο ημίχρονο από την αρχή οι γηπεδούχοι και πάλι με μεγαλύτερη συγκέντρωση πήραν διαφορά 10+ πόντων και την διατήρησαν μέχρι τα τελευταία 2 λεπτά όπου οι παίκτες του Κολλεγίου άρχισαν να δείχνουν σημάδια ζωής τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά και με πρωταγωνιστή τον Ψυρρή Σ. έκλεισαν την 3η περίοδο με σκορ 49 – 40. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με σαφώς περισσότερες δυνάμεις στα πόδια τους συνέχισαν να επιλέγουν γρήγορες επιθέσεις και να πιέζουν τον ρυθμό του αγώνα με αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ, κάτι που δεν ευνόησε τους παίκτες της ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗΣ οι οποίοι παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 56 – 50 με 5΄ για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα το τέμπο παρέμεινε ίδιο, το Κολλέγιο συνέχισε να βρίσκει εύκολα καλάθια σε αιφνιδιασμούς και με τρίποντο του Ψυρρή Σ. πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με το σκορ να είναι 58 – 59 με 2′ για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά οι δύο αντίπαλοι έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και τα έδωσαν όλα αλλά οι παίκτες του Κολλεγίου διατήρησαν το momentum και ανεβάζοντας και διατηρώντας την διαφορά σε 2 κατοχές πήραν τελικά την Πρόκριση.

Διαιτητές: Σκουλαρίκης, Ιασωνίδης