55 - 48

25/02/2022 21:30 Commercial League A 21/22 11 40'

ΕΖΑ813201455
MR Healthtech91651848

Στον Αγώνα της 11ης αγωνιστικής μεταξύ της  ΕΖΑ και της Mr Healthtech οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55-48.

Στην αρχή του αγώνα, οι ομάδες αμυντικά αποφάσισαν να παίξουν ζώνη και οργάνωναν επιθέσεις με αργό ελεγχόμενο τέμπο. Αυτό που τελικά κατάφεραν ήταν να μην σημειωθούν πολλοί πόντοι με τις ομάδες να εμφανίζονται άστοχες  καθώς το σκορ ήταν 5-5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν τη άμυνα τους σε man to man που τους οδήγησε  στο τέλος της περιόδου να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 8-9

Στο 2ο δεκάλεπτο οι άμυνες έμειναν πιστές στα αμυντικά τους πλάνα και στο τρόπο που εκδήλωναν τις επιθέσεις τους. Κατά τη διάρκεια του, οι παίκτες της Έζα εμφάνισαν μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα και με σερί 4-0 προηγήθηκαν 14-13 στα μέσα της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι παίκτες των γηπεδούχων, ανέβασαν περαιτέρω τους ρυθμούς τους και με όπλο τους αιφνιδιασμούς και μεγαλύτερη ευστοχία μεγάλωναν την μεταξύ τους διαφορά αφού οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ματσάρουν την αντίστοιχη των αντιπάλων τους και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 21-14

Μετά την έναρξη της ανάπαυλας οι παίκτες δεν διαφοροποίησαν το τρόπο παιχνιδιού τους. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκουν κάποιους αιφνιδιασμούς που τους βοήθησαν να μένουν μπροστά. Κάποια επιμέρους ξεσπάσματα με 5 και 4 πόντους εκατέρωθεν δεν επέτρεψαν κανέναν από τους 2  να ξεφύγει με το σκορ στο 25ο λεπτό να είναι 27-19 . Στην πορεία και τα 2 στρατόπεδα ευστόχησαν σε σειρά τριπόντων, που έδωσαν ένεση θεάματος στον αγώνα και άνοιξαν το σκορ  με την περίοδο στο 41-30.

Στο 4ο Δεκάλεπτο, με τη διαφορά σε  διψήφια επίπεδα ήταν η τελευταία ευκαιρία των φιλοξενούμενων να γίνουν απειλητικοί για τους αντιπάλους τους. Παρά το σερί τους με 5-0 το απαντητικό 3-0 που δέχτηκαν υπήρξε καθοριστικό για το τελικό αποτέλεσμα. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τη χαλάρωση των γηπεδούχων και με τη εφαρμογή πίεσης σε όλο το γήπεδο, κατέβασαν τη διαφορά,  με τους αντιπάλους τους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 55-48.