Ελληνικά Πετρέλαια13141316965
Kaizen Gaming191012151066

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Ένα από τα πιο αμφίρροπα παιχνίδια του θεσμού του κυπέλλου διεξήχθει το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό των Μελισσίων ανάμεσα στα Ελ. Πετρέλαια και την Stoiximan. Νικήτρια και μάλιστα μετά από 2 παρατάσεις ήταν η ομάδα της Stoiximan με 65 – 66, σε έναν αγώνα που κρίθηκε στη τελευταία επίθεση.

Το 1ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να παίζουν εξαιρετικά τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Η καλά στημένη άμυνα ζώνης της Stoiximan δυσκόλεψε παρά πολύ τους γηπεδούχους οι οποίοι μπήκαν αρκετά νωθροί στον αγώνα. Παπαδόπουλος, Δασκαλάκης και Πιάλογλου εκμεταλλεύτηκαν το χαλαρό man to man των αντιπάλων τους και έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 2 – 10. Όσο περνούσε το δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εδραίωναν την κυριαρχία τους και η διαφορά παγιώθηκε κοντά στους 7 πόντους. Οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να αντιστρέψουν την εις βάρους τους κατάσταση αφού χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός πως οι μόνοι που βοηθούσαν επιθετικά ήταν ο Κουτρούλης από την ρακέτα και ο Καρβέλας από την περιφέρεια. Έτσι το τελείωμα της περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 13 – 19.

Στην αρχή του 2ου δεκαλέπτου οι παίχτες της Stoiximan συνέχισαν να παίζουν εξαιρετικά και έτσι η διαφορά εφτασε και το +11. Τρίποντο από τον Τζανή και από ένα δίποντο από τον Παπαδόπουλο  και τον Κουτσουβά και το σκορ έγινε 15 – 26. Κάπου εκεί οι φωνές του Coach των γηπεδούχων αφύπνισε τους παίχτες του και ξεκίνησε η ανατροπή. Η άμυνα γύρισε σε ζώνη, μπλόκαρε τους αντιπάλους αφού μέχρι το το ημίχρονο πέτυχαν μόνο 2 πόντους. Η είσοδος του Χίου βοήθησε παρά πολύ στην επίθεση και σε συνδυασμό με το δίποντο του Μπαντακούδη και με τους 3 πόντους του Κατζέλη, η ομάδα των Ελ. Πετρελαίων τελείωσε το ημίχρονο μένοντας  πίσω στο σκορ μόνο με 2 πόντους.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν derby αφού οι 2 ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα συνεχώς. Αρχικά οι παίχτες των ΕΛ.ΠΕ με 2 γρήγορα καλάθια από τον Καρβέλα και τον Κουτούζη κατάφεραν και πήραν κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά στο ματς με 31 – 29. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι  βελτίωσαν αρκετά το παιχνίδι τους και με τα σουτ του Κουλαρμάνη και του Κουτσουβά πήραν το προβάδισμα και το κράτησαν μέχρι και το τέλος της περιόδου.

Στην 4η περίοδο και οι ομάδες έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ. Το πρώτο μισό άνηκε εξολοκλήρου στους φιλοξενούμενους αφού χάρις τον εξαιρετικό Παπαδόπουλο που σκόραρε κυρίως από την γραμμή των ελεύθερων βολών προηγήθηκαν και με +5. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι βρήκαν την συγκέντρωση και την ενέργεια και αφού ροκανισαν την διαφορά πέρασαν και μπροστά με 2 πόντους δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα. Καρβέλας και Κατζέλης σε κάθε επίθεση σημάδευαν τον Κουτρούλη ο οποίος μαζί με τον Μπαντακούδη ολοκλήρωσαν την ανατροπή. Στην τελευταία όμως επίθεση ο Πιάλογλου κατάφερε και βρήκε το κενό στην αντίπαλη άμυνα και με ένα εξαιρετικό lay up πήγε το ματς στην παράταση.

Στην πρώτη παράταση οι 2 ομάδες πήγαιναν συνεχώς μαζί στο σκορ. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 60 – 50 αλλά η βολή του Πιάλογλου έστειλε και πάλι τις 2 ομάδες στην παράταση. Στην 2η παράταση οι παίχτες της Stoiximan μπήκαν πιο αποφασισμένοι να πάρουν την νίκη και νικώντας ακόμη και την κούραση πέρασαν μπροστά στο σκορ με 61 – 65. Σε εκείνο όμως το σημείο οι γηπεδούχοι βρήκαν το καθαρό μυαλό και με τους 3 πόντους του Κουτρούλη και την ελεύθερη βολή του Καρβέλα έφεραν το ματς στα ίσα κάνοντας το 65 – 65. Η ψυχραιμία και το κρύο αίμα του Κουτσουβά από την γραμμή των ελεύθερων βολών έδωσε την νίκη και την πρόκριση στους φιλοξενούμενους.

Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Παπαδόπουλος με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα των Ελ. Πετρελαίων καταπληκτική εμφάνιση έκανε ο Κουτρούλης με 21 και 15 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Ζιώγας, Κολοκυθάς