ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ – VETO SA

05/02/2018 22:00 Elite League A 17/18 40'

Ελληνικά Πετρέλαια1123221672
Veto SA171324963

Στον Αγώνα μεταξύ των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ και της VETO SA, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 72 – 63.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3 – 2. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες επέλεξαν γρήγορες επιθέσεις και απόπειρες αιφνιδιασμών από την αρχή αλλά παράλληλα είχαν βιαστικές επιλογές και αβίαστα λάθη, με το σκορ να είναι 5 – 3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι δύο ομάδες είχαν περισσότερες σετ επιθέσεις και βελτίωσαν τα ποσοστά τους καθώς και την παραγωγή από assist, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 11 – 17.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι γηπεδούχοι μπήκαν με μεγαλύτερη επιθετική συγκέντρωση και αμυντική προσήλωση ξεκινώντας με run 6 – 0, με την VETO όμως να αντιδρά άμεσα, το παιχνίδι να αποκτά εκ νέου γρήγορο ρυθμό και το σκορ ήταν 25 – 24 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι παίκτες και από τις δύο πλευρές συνέχισαν να παίζουν καλό και ελεύθερο μπάσκετ, εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα αλλά το γρήγορο τέμπο ευνόησε ελαφρώς τα ΕΛΠΕ, με το σκορ να είναι 34 – 30 στο τέλος της περιόδου.

Στο 3ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ενώ παράλληλα βελτίωσαν και άλλο τα ποσοστά και τις επιλογές τους, πήγαν κυριολεκτικά neck and neck και η περίοδος έκλεισε με σκορ 56 – 54.

Στο 4ο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά τα ΕΛΠΕ από την αρχή μπήκαν με καλύτερα πατήματα και με 3 σερί άμυνες και αιφνιδιασμούς ξεκίνησαν με run 6 – 0 και ανέβασαν την διαφορά σε 8 πόντους στα πρώτα 2 λεπτά, με την VETO να μένει χωρίς σκορ για 4 λεπτά και τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να διατηρήσουν προβάδισμα 3 κατοχών έως το τέλος παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος, Αναστασόπουλος