EY101641141
Mytilineos81321951

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στον Αγώνα μεταξύ της ΕΥ (η οποία αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες) και του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 41 – 51.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια στο παρκέ και πίεσαν από την αρχή για αιφνιδιασμούς, αλλά παρουσιάστηκαν νευρικές και χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές και πολλά αβίαστα λάθη, είχαν χαμηλά ποσοστά και το σκορ ήταν 4 – 6 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τους παίκτες όμως να βελτιώνονται στα τελευταία 2 λεπτά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 10 – 8.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα ο Μυτιληναίος άσκησε press στο μισό, έβγαλε διαδοχικές άμυνες με κλεψίματα και αλλά συνέχισε επιθετικά να έχει πολύ βιαστικές επιλογές και δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, με την ΕΥ να αρχίζει να προσαρμόζεται απέναντι σε οργανωμένη άμυνα στα τελευταία 3 λεπτά και με 2 σερί τρίποντα του Αληγέωργα Β. και με διαδοχικά καλάθια από assist πήρε προβάδισμα 3 κατοχών, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26 – 21.

Στο 3ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι φιλοξενούμενοι άσκησαν και πάλι press με παγίδες στο μισό, έβγαλε διαδοχικές άμυνες αλλά και πάλι δεν κατάφερε να τις μετατρέψει σε καλάθια σε αιφνιδιασμούς και παρότι η ΕΥ έμεινε χωρίς καλάθι στα πρώτα 4 λεπτά διατήρησε το προβάδισμα και το σκορ ήταν 30 – 23 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, οι δύο ομάδες επέλεξαν κυρίως σετ επιθέσεις, κάτι που ευνόησε την ομάδα του Μυτιληναίου η οποία βρήκε επιθετικό ρυθμό και με εύστοχο τρίποντο του Κανελλόπουλου Κ. ολοκλήρωσε run 0 – 10, με τους αντιπάλους τους να έχουν κολλήσει κυριολεκτικά επιθετικά, έμειναν χωρίς καλάθι για 5 λεπτά και είχαν μόλις 4 πόντους στην περίοδο η οποία έκλεισε με σκορ 30 – 42.

Στο 4ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν και πάλι νευρικές στα πρώτα 2 λεπτά, συνέχισαν να προτιμούν οργανωμένες επιθέσεις αλλά οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και τα ποσοστά ήταν πολύ χαμηλά, οι φιλοξενούμενοι όμως με assist του Κανελλόπουλου Κ. και τρίποντο του Αντωνάκη Α. ανέβασαν την διαφορά στους 15 πόντους, με τους παίκτες της ΕΥ να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα αλλά παράλληλα να παρουσιάζουν εμφανή σημάδια κόπωσης και δεν μπόρεσαν να μειώσουν κάτω από 3 κατοχές, με αποτέλεσμα η ομάδα του Μυτιληναίου να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αληγέωργας Β. με 12 (3) και Κορακάκης Ν. με 11, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Αντωνάκης Α. 14 (4) και Κανελλόπουλος Κ. με 7 (2) πόντους αντίστοιχα.