37 - 50

24/02/2019 16:00 Super League B 18/19 14 40'

EY1649837
Φ.Σ.Α.141711850

Στον Αγώνα της 14ης Αγωνιστικής μεταξύ της ΕΥ και του Φ.Σ.Α., οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 37 – 50.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι η ΕΥ προτίμησε σετ επιθέσεις, σε αντίθεση με τον ΦΣΑ ο οποίος έτρεξε σε αιφνιδιασμούς, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο προβάδισμα και το σκορ να είναι 6 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Κοκαράκη Ν. (ο οποίος σκόραρε 12 πόντους στην περίοδο) πήραν διαφορά 2 κατοχών αλλά με τρίποντο του Φίλλιπα Κ. η περίοδος έκλεισε με σκορ 16 – 14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, αλλά με ο ΦΣΑ με ομαδικό μπάσκετ και παραγωγή από assist πέρασε μπροστά, με την ΕΥ να μένει χωρίς καλάθι για 2 λεπτά όμως στην πορεία βρήκε λύσεις και έμεινε κοντά, με το σκορ να γίνεται 20 – 23 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι είχε πιο πολλές επαφές, ο Κοκαράκης Ν. άρχισε να είναι άστοχος και η ΕΥ δεν σκόραρε για 5 λεπτά με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι της να πάρουν διψήφια διαφορά και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 20 – 31.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν γρήγορο, καλό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της ΕΥ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά δεν κατάφεραν να κερδίσουν το σκορ καμμίας από τις 2 τελευταίες περιόδους ενώ παράλληλα δεν κατάφεραν κοντρολλάρουν το παιχνίδι και τους παίκτες του ΦΣΑ να διατηρούν τον έλεγχο του ρυθμού και να επιβάλουν το παιχνίδι τους με αποτέλεσμα να έχουν ένα σταθερό προβάδισμα 10+ πόντων έως το τέλος παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κοκαράκης Ν. με 17 (1) και Θωμαίς Ι. με 6, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Πλακογιαννάκης Π. με 15 (1) και Μασάχος Α. με 12 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Τεφτίκης Σ., Τηγάνης Ι.