ΜΑΣΤΟΡΑΣ & MOOD – FACTORING TRIPLE G

57 - 32

19/02/2017 16:00 League C1 16/17 40'

Σε έναν αγώνα μεταξύ του ΜΑΣΤΟΡΑ & MOOD και της FACTORING TRIPLE G, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57 – 32.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3–2. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα στον αγωνιστικό χώρο, σημαδεύοντας το ζωγραφιστό των αντιπάλων, τους φιλοξενούμενους όμως με πρωταγωνιστή τον Κικίδη Κ. να κυριαρχούν στα ριμπάουντ παίρνοντας προβάδισμα 2 κατοχών με το παιχνίδι να συνεχίζει σε οργανωμένες επιθέσεις και το σκορ να είναι 6–8 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια οι παίκτες του Μάστορα άρχισαν να βρίσκουν λύσεις με drives των Γκιουλέ Χ. και Δολιανίτη Σ., πιέζοντας παράλληλα το τέμπο του αγώνα, με τις δύο ομάδες να παίζουν καθαρές άμυνες και να μένουν κοντά στο σκορ το οποίο στο τέλος της περιόδου ήταν 14 – 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο αντίπαλοι μπήκαν με ενέργεια στο παρκέ, αλλά οι παίκτες της Triple G με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς ξαναπήραν προβάδισμα 2 κατοχών, με τους αντιπάλους τους να αντιμετωπίζουν πρόβλημα απέναντι στην ζώνη και το σκορ να είναι 16 – 22 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι ανέβασαν ενέργεια αισθητά αμυντικά, έβγαλαν άμυνες και βελτιώνοντας παράλληλα την κυκλοφορία της μπάλας και έχοντας αρκετές δεύτερες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ κατάφεραν να μειώσουν σε μία κατοχή και με τρίποντο από τα 8 μέτρα του Πολυχρονάκη Ζ. έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 26 – 28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα με τρίποντο του Δολιανίτη Σ. η ομάδα του Μάστορα πέρασε μπροστά στο σκορ και αμέσως μετά με καλάθια των Σερεβέτα Α. και Αλεξίου Ν. έκανε ένα συνολικό run 7–0 στα πρώτα 2 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι συνέχισαν το run, κυριαρχώντας και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με την ομάδα της Triple G να έχει κολλήσει κυρολεκτικά επιθετικά και να μένει χωρίς καλάθι για όλη την διάρκεια της περιόδου η οποία έκλεισε με σκορ 46 – 28.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Triple G να συνεχίζουν να βγάζουν ενέργεια και να δείχνουν μαχητικότητα αλλά να είναι εμφανές πως δεν βρέθηκαν στην καλύτερη αγωνιστική μέρα (στο δεύτερο ημίχρονο), τους παίκτες του Μάστορα να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, παίζοντας καλό μπάσκετ διατηρώντας μία διαφορά ασφαλείας και παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αλεξίου Ν. με 12 και Δολιανίτης Σ. με 13 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Λούμπας Ν. με 9 (1) και Κικίδης Κ. με 8 πόντους αντίστοιχα.