33 - 53

11/11/2023 15:00 Commercial League A 23/24 1 40'

Μαυρογένης1259733
OTE Cosmote1111131853

Στον αγώνα μεταξύ της Μαυρογένης και της ΟΤΕ Cosmote, οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 33-53.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των δύο πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να αντιμετωπίσουν με επιτυχία τις οργανωμένες επιθέσεις, οι παίκτες δοκίμαζαν κυρίως πολλά σουτ τριών πόντων καθώς οι κλειστές άμυνες δεν τους επέτρεπαν κάτι διαφορετικό. Έτσι το σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά ήταν 7-8. Στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με καμία από τις δύο ομάδες να μην καταφέρνει να αποκτήσει διαφορά από την αντίπαλη που μεταφράστηκε στο 12-11 ως αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο ο δείκτης του σκορ κυμαινόταν σε χαμηλά επίπεδα με τους φιλοξενούμενους να είναι σε καλύτερη κατάσταση και να επιστρατεύουν δύναμη και αιφνιδιασμούς για να τρέξουν τον αγώνα (15-17) στο 15ο λεπτό του αγώνα. Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου, διατηρώντας καλύτερη απόδοση, οι παίκτες ΟΤΕ Cosmote αύξησαν έστω και λίγο το προβάδισμά τους και προηγούνταν με 5 πόντους στο ημίχρονο (17-22).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Μαυρογένης αντιμετώπιζαν προβλήματα χημείας στην επιθετική τους λειτουργία που του στερούσε χρήσιμο σκορ για να παραμένουν κοντά τους αντιπάλους τους. Εκείνοι στο 25ο λεπτό του αγώνα είχαν αποκτήσει διψήφια διαφορά (20-30). Στη συνέχεια ο αγώνας άλλαξε με τις άμυνες να κάνουν αρκετά φάουλ τα οποία κράτησαν το status του αγώνa σταθερό (26-35)

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι επιστρατεύοντας μεγάλα ποσά ενέργειας πέτυχαν να έχουν κυριαρχήσει ολοκληρωτικά στον αγώνα και να εξασφαλίζουν τη νίκη καθώς με πέντε λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν στο +20 (28-48). Στα εναπομείναντα λεπτά με τίποτα να μην μπορεί να διεκδικηθεί στον αγώνα και οι δύο πλευρές χαλάρωσαν περιμένοντας το τελικό σφύριγμα της λήξης.