04/02/2019 21:45 Super League A 18/19 12 40'

Moore1117132061
Ποσειδωνία1420162474

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στον Αγώνα της 12ης Αγωνιστικής μεταξύ της ΜΟΥΡ ΣΤΗΒΕΝΣ Α.Ε.και της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61 – 74.

Στο 1ο Ημίχρονο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο προτίμησαν σετ επιθέσεις όμως μπήκαν νευρικές και άστοχες, με το σκορ να είναι 2 – 2 στα πρώτα 4 λεπτά αλλά κάπου εκεί άρχισαν να ζεσταίνονται, το σκορ ήταν 6 – 6 στα μισά της περιόδου, οι παίκτες άρχισαν να τρέχουν σε αιφνιδιασμούς και να προτιμούν γρήγορες επιθέσεις με αυτό να ευνοεί ελαφρώς την ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ και η 1η περίοδος να κλείνει με σκορ 11 – 14. Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν παραγωγικά, ο Αθανασάκης Χ. έκανε πολύ καλή δουλειά για την ομάδα του τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά και με δικο του καλάθι οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 3 κατοχών στα μισά της περιόδου, με την ΜΟΥΡ ΣΤΗΒΕΝΣ να μην αντιδρά στην συνέχεια και μην έχοντας καλές επιστροφές είδε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα αλλά στα τελευταία 2 λεπτά με πρωταγωνιστή τον Κοντοπυράκη Κ. κάτω από το καλάθι έκανε ένα run και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 28 – 34.

Στο 2ο Ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ανταγωνιστικό και ορθολογικό μπάσκετ, με τους φιλοξενούμενους όμως να  ξεκινούν και πάλι καλύτερα στην 3η περίοδο ανεβάζοντας εκ νέου το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα, ενώ παράλληλα ανέβασαν το τέμπο του αγώνα, οι αντίπαλοι τους δεν άφησαν την διαφορά να φύγει εκτός ελέγχου, είχαν παραγωγή κυρίως από τον Ζελάγια Κ. και είδαν την 3η περίοδο να κλείνει με σκορ 41 – 50. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι παίκτες της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου και διατηρώντας μία σταθερή διψήφια διαφορά καθώς και τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα, πήραν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Τηγάνης Ι., Ζώρης Γ.