Mytilineos1810162266
Motor Oil417111547

Γήπεδο Μπόθου
Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ και της AVIN (η οποία αγωνίστηκε με σοβαρές απουσίες), οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μια καθαρή νίκη, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66-47.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Μυτιληναίος επέλεξε άμυνα man, ενώ η Avin άμυνα ζώνης 2-3. Στο επιθετικό κομμάτι οι γηπεδούχοι μπήκαν με περισσότερη ενέργεια και πιο συγκεντρωμένοι στις τελικές τους επιλογές, με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν τον αγώνα με ένα run 8-0. Οι φιλοξενούμενοι παρότι μετά τα πρώτα λεπτά του αγώνα ανέβασαν την ενέργεια και στις 2 πλευρές του γηπέδου, δεν κατάφεραν να βελτιώσουν τις τελικές επιλογές τους στο σετ, με τις περισσότερες από αυτές να είναι υπό πίεση. Σκορ δεκαλέπτου 18-4!

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο (με τους φιλοξενούμενους όμως να βρίσκουν σιγά σιγά επιθετικά ρυθμό), μέχρι το δεύτερο μισό της περιόδου όπου η Avin έβγαλε συνεχόμενες άμυνες, βρήκε εύκολα καλάθια από αιφνιδιασμούς και με καλή κυκλοφορία της μπάλας στο σετ κατάφερε και μείωσε σε 7 πόντους στο τέλος της περιόδου!

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μυτιληναίος μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με αιχμή την καλή του άμυνα, κατάφερε και πάλι να τροφοδοτήσει αιφνιδιασμούς και εύκολα καλάθια. Η Avin από την άλλη πλευρά έχασε τον επιθετικό ρυθμό της στα πρώτα λεπτά και παρότι στην συνέχεια κατάφερε και έκανε επιθετικά ξεσπάσματα, η διαφορά έμεινε σταθερά πάνω από 10 πόντους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μυτιληναίος μπήκε και πάλι με περισσότερη ενέργεια, διατήρησε την συγκέντρωση του και με τους παίκτες της Avin να δείχνουν σημάδια κόπωσης, η διαφορά εκτοξεύτηκε πάνω από 20 πόντους με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μοσχοβής Α. με 22 και Μπερδεμπές Α. με 20(3), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Τσόγκας Β. 12(3) και Αρβανίτης Ν. με 10(2) πόντους αντίστοιχα.