10/12/2017 16:00 Super League B 17/18 40'

Mytilineos1518171464
Frezyderm1312121148

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Την 5η της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα του Ομίλου Μυτιληναίος απέναντι στην πολύ μαχητική ομάδα της Frezyderm και έτσι παρέμεινε στην κορυφή της Super League B κατηγορίας.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αφού δέχτηκαν με το καλημέρα ένα 3ποντο από τον Μπερδεμπέ, γρήγορα ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά με ένα 3ποντο από τον Ματζουρίδη. Οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να προηγούνται στο σκορ με μια μικρή διαφορά μέχρι περίπου το 8′ όπου η αμυντική λειτουργία των παιχτών του Μυτιληναίου βελτιώθηκε σημαντικά και στο τελείωμα της περιόδου με το εύστοχο 2ποντο από τον Βυζάντιο το σκορ έγινε 15 – 13.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι να πάρουν τα ηνία του αγώνα. Η βελτιωμένη άμυνα συνεχίστηκε και με ένα εύστοχο 3ποντο από τον Κωνσταντόπουλο το σκορ έγινε 18 – 14. Σε εκείνο το σημείο ο αγώνας διεκόπει προσωρινά μετά από μια έντονη αψιμαχία μεταξύ του Αθανασούλια από τους γηπεδούχους και του Σάρλη από τους φιλοξενούμενους όπου μετά από απόφαση των διαιτητών και οι 2 παίχτες αποβλήθηκαν. Στην συνέχεια ο ρυθμός που υπήρχε πριν από το επεισόδιο δεν άλλαξε και οι γηπεδούχοι παρέμεναν μπροστά στο σκορ έστω και με μια μικρή διαφορά. Προς το τελείωμα του ημιχρόνου όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους στην επίθεση και με ένα 2ποντο και ένα 3ποντο από τον εξαιρετικό Μπερδεμπέ  έφτασαν την διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της +8.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το 1ο. Οι παίχτες του Μυτιληναίου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση και με ένα σερί 13 – 5 μέχρι περίπου τα μισά της 3ης περιόδου πήραν μια διαφορά ασφαλείας, διαφορά που δεν έχασαν μέχρι το σφύριγμα της λήξης. Οι παίχτες της Frezyderm φανερά επηρεασμένοι από την αποβολή του Σαρλή δυσκολευόντουσαν πολύ στον περιορισμό των αντιπάλων τους αλλά και στο σκοράρισμα και οι μόνες λύσεις που έβρισκαν ήταν κυρίως από ατομικές ενέργειες πότε του Γκοτζή, πότε του Μεταξά και πότε του Μελά. Έτσι στο τελείωμα του δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 50 – 37.

Στην 4η περίοδο όλα είχαν κριθεί. Οι φιλοξενούμενοι φανερά κουρασμένοι από την υπερπροσπάθεια να κρατήσουν την διαφορά σε φυσιολογικά επίπεδα έκαναν μια τελευταία αντεπίθεση και μείωσαν στους 11 (51 – 40). Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τις περισσότερες λύσεις του πάγκου τους και παίζοντας όσο χρειαζόταν διατήρησαν την διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας μέχρι το σφύριγμα της λήξης όπου τους βρήκε να παίρνουν το 5ο ροζ φύλλο της χρονιάς με 64 – 48.

Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Μπερδεμπές με 27 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους πολύ καλός ήταν ο Μελάς με 18 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Ορφανός Ι , Μακρής Γερ.