Date Time Season Full Time
07/05/2017 16:00 16/17 40'

Mytilineos141782261
OTE Cosmote222461971

Στον Αγώνα της πρώτης φάσης των Playoffs μεταξύ του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ και του ΟΤΕ COSMOTE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61 – 71.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα στον αγωνιστικό χώρο, επέλεξαν σετ αλλά γρήγορες επιθέσεις, έμειναν κοντά και το σκορ ήταν 6 – 9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες του Μυτιληναίου άρχισαν όλο και πιο πολύ να βασίζονται σε προσωπικές ενέργειες, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι με σαφώς καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, μεγαλύτερη παραγωγή από assist και πιο καθαρές τελικές επιλογές πήραν προβάδισμα 3 κατοχών και η περίοδος έκλεισε με σκορ 14 – 22.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή ο Μυτιληναίος γύρισε σε ζώνη 3 – 2, επιθετικά όμως δεν εϊχε καλή συγκέντρωση, έκανε αρκετά αβίαστα λάθη, αλλά και η ομάδα του ΟΤΕ βγήκε εκτός ρυθμού απέναντι στην ζώνη με αποτέλεσμα η διαφορά να μείνει σταθερή σε 2 – 3 κατοχές μέχρι το 4ο λεπτό όπου με διαδοχικά τρίποντα του Παπαδόπουλου Π. και Ασημάκη Ν. οι γηπεδούχοι ανέβασαν το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα και το σκορ ήταν 23 – 34 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες και από τις δύο πλευρές λύθηκαν επιθετικά, τα ποσοστά ανέβηκαν αλλά ο ΟΤΕ κατάφερε να επιβάλει αργό τέμπο στον αγώνα και διατήρησε προβάδισμα 10+ πόντων, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 31 – 44.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του Μυτιληναίου να συνεχίζουν να δείχνουν μαχητικότητα και διάθεση, αλλά δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να ελέγξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και να μειώσουν κάτω από 3 κατοχές και τους παίκτες του ΟΤΕ να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, να παίζουν καλό και ομαδικό μπάσκετ και να διατηρούν μία διαφορά ασφαλείας, παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπερδεμπές Α. με 21 (1) και Κανελλόπουλος Κ. με 13 (2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Ασημάκης Ν. με 27 (5) και Παπαδόπουλος Π. με 20 (4) πόντους αντίστοιχα.