Ολυμπιακή Ζυθοποιία — Stanley

01/04/2024 20:00 Commercial League D 23/24 17 40'

Σπουδαία νίκη πέτυχε η ομάδα του THE STANLEY HOTEL νικώντας με 48-56 την ομάδα της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 3-8 και υπενθυμίζοντας πως θα είναι σκληρό καρύδι για κάθε αντίπαλο στα play off παρά τη μέτρια βαθμολογική πορεία της. Η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ έπεσε στο 7-6  και έχασε πολύτιμο έδαφος στο κυνήγι της τετράδας.

Άμυνα ζώνης σε όλο τον αγώνα επιλέξανε και οι δύο ομάδες. Το πρώτο δεκάλεπτο είχε δύο πρόσωπα, με την ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ να ξεκινά πολύ δυνατά και να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 8-2, όμως η THE STANLEY HOTEL  ανέβασε ρυθμό και με επιμέρους 1-8 να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενη με 9-10.

Αυτό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τη διαφορά να φτάνει τους 7 πόντους (22-29)  με την THE STANLEY HOTEL  να εκμεταλλεύεται τα 3 τρίποντα των Βαζούκη (12 πόντοι στο δεκάλεπτο αυτό) και Παναγιωτακόπουλο για να ξεφύγει στο σκορ.

Η THE STANLEY HOTEL συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα με την ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ να μην έχει τις απαραίτητες λύσεις (7 παίκτες και κάποιες σημαντικές απουσίες) να ανεβάσει την ένταση σε άμυνα και επίθεση. Το παιχνίδι είχε πάρει άγρια ομορφιά με πολλά φάουλ και δυνατές μονομαχίες.

Η διαφορά έφτασε σε διψήφια μεγέθη (38-48) με την ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ να προσπαθεί με τα τρίποντα να μειώσει, όμως η THE STANLEY HOTEL παρά το γεγονός ότι λόγω των πολλών φάουλ έμεινε με 3 παίκτες στο τέλος, πήρε τη νίκη χωρίς άγχος στο τέλος.

Φιλιππόπουλος, Βαζούκης και Συμωνετάτος τριάδα φωτιά για τους νικητές, Σωτηράκης και Θεωδορόπουλος  οι καλύτεροι της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ.