Ολυμπιακή Ζυθοποιία vs Ravago

02/02/2024 20:00 Commercial League D 23/24 10 40'

Πιο δύσκολα από ότι περίμενε η ομάδα της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΪΑΣ κέρδισε την ομάδα της RAVAGO και με ρεκόρ 5-3 συνέχισε να κυνηγά την είσοδο της στην 4άδα του πρωταθλήματος της Commercial League D. Το τελικό 48-40 αποδεικνύει πως η ομάδα της RAVAGO έφτασε κοντά στο να κάνει την πρώτης της νίκη, χάνοντας πραγματικά στις λεπτομέρειες.

Απόλυτη ισορροπία είχαμε στο πρώτο ημίχρονο. Η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΪΑ επέλεξε άμυνα man to man σε όλο το παιχνίδι ενώ η RAVAGO ζώνη. Και οι δύο ομάδες παρά τις διαφορετικές άμυνες τους είχαν σαν κοινό στοιχείο την αμυντική τους προσήλωση. Τα καλάθια έμπαιναν με δυσκολία και το σκορ ήταν σε χαμηλά επίπεδα. Τα τρίποντα του Μπαντουβάκη κράτησαν την RAVAGO κοντά στο σκορ στην πρώτη περίοδο (9-8) και τα καλάθια του Τσιτουρίδη έφεραν τον αγώνα στην ισοπαλία στο ημίχρονο. Η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΪΑ προσπαθούσε πάρει μια διαφορά αλλά η αστοχία της δεν της το επέτρεπε.

Ίδια εικόνα και στην επανάληψη. Το αργό τέμπο συνεχίστηκε όπως και τα κακά ποσοστά. Το 32-31 προμήνυε μεγάλο ντέρμπυ στην τέταρτη περίοδο.

Εκεί όμως η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΪΑ κατάφερε να «ξεμπουκώσει» επιθετικά πετυχαίνοντας 4 τρίποντα, πήρε από την αρχή διαφορά  (45-32) με ένα 13-1 κερδίζοντας έστω και στο τέλος χωρίς καρδιοχτύπη.

Κορυφαίος ο Μεγαλοοικονόμου με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ. Παπουστής  και Χρονόπουλος ακολούθησαν σε απόδοση. Μπαντουβάκης και Τσιτουρίδης οι καλύτεροι για τη RAVAGO.

Γιαννάτος Ηλίας (Παίκτης Ολυμπιακή Ζυθοποιία)