68 - 69

31/05/2018 21:00 Play Off Minor Elite League 17/18 40'

Ποσειδωνία1215212068
OTE Cosmote1618152069

Στον Αγώνα μεταξύ της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ και του OTE COSMOTE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 68 – 69.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια και έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς από την αρχή, μένοντας παράλληλα κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 6 – 8 στα πρωτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, οι δύο αντίπαλοι έψαξαν τους ψηλούς τους, οι άμυνες συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο, ο ΟΤΕ ευνοήθηκε από το πιο αργό τέμπο παίρνοντας διαφορά 3 κατοχών αλλά η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ βρήκε λύσεις από πολλά επιθετικά ριμπάουντ στα τελευταία 2 λεπτά, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12 – 16.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι δύο ομάδες και πάλι σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να έχουν πιο καθαρές τελικές επιλογές και κυκλοφορία της μπάλας, με τους αντιπάλους τους να κυνηγάνε επιέθσεις στο transition και το σκορ ήταν 19 – 24 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες του ΟΤΕ λύθηκαν και άλλο επιθετικά και συνέχισαν να έχουν πολύ καλά ποσοστά στις βολές με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει και πάλι σε 3 κατοχές, οι άμυνες σταδιακά όλο και πιο physical και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 27 – 34.

Στο 3ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με τρίποντο του Ζωγόπουλου Κ. ο ΟΤΕ πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα 10 πόντων, η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ προσπάθησε να αντιδράσει γυρίζωντας σε ζώνη και πιέζοντας για αιφνιδιασμούς αλλά οι αντίπαλοι της με 2 ακόμα τρίποντα διατήρησαν διψήφια διαφορά στα πρώτα 3 λεπτά αλλά στην πορεία δέχθηκαν πολλά καλάθια από επιθετικά ριμπάουντ, με το σκορ να είναι 39 – 45 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ  με κλέψιμο και τρίποντο του Ζάγκα Α. μείωσε σε μία κατοχή, ο ΟΤΕ έκανε διαδοχικά λάθη απέναντι στην ζώνη με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βρίσκουν ευκαιρίες για αιφνιδιασμούς με αιχμή τον Βουλομάνο Ι., και η περίοδος έκλεισε με σκορ 48 – 49.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με την ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ από την γραμμή των βολών να περνάει για πρώτη φορά μπροστά, τον ΟΤΕ να απαντάει αμέσως με τρίποντο του Ζωγόπουλου Κ., οι δύο ομάδες πήγαν neck and neck βγάζοντας ενέργεια σε κάθε φάση, οι φιλοξενούμενοι γύρισαν και αυτοί σε ζώνη και με τρίποντο του Ασημάκη Ν. το σκορ ήταν 57 – 61 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι πίεσαν αμυντικά την μπάλα και τις πρώτες πάσες, με το παιχνίδι όμως σε οργανωμένες και μεγάλες επιθέσεις και με 2 σερί assist του Βουλομάνου Ι. το σκορ έγινε 65 – 66 με 1:30” και με coast to coast του Κανλή Π. 65 – 68 με 1¨ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό οι παίκτες των δύο ομάδων έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 68 – 68 με 18” και κατοχή για ΟΤΕ, η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ έκανε φάουλ και με βολή του Δήμα Π. το σκορ 68 – 69 με 17¨ και κατοχή για ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ στην οποία όμως δεν κατάφερε να ευστοχήσει με αποτέλεσμα ο ΟΤΕ να οδηγήσει την σειρά σε 3ο Παιχνίδι.

Διαιτητές: Μπούκας, Σπυρόπουλος, Κοτσώνης