77 - 82

22/05/2018 21:00 Play Off Minor Elite League 17/18 40'

OTE Cosmote2216271277
Ποσειδωνία2220172382

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, ένταση, πάθος, αποβολές, η Ποσειδωνία κατάφερε να πάρει την νίκη στο τέλος νικώντας με 82-77 την Cosmote, κάνοντας έτσι το 1-0 στην σειρά. Έτσι, είναι πλέον μια νίκη μακριά από τον τελικό της Minor Elite League, αλλά η Cosmote σίγουρα θα κάνει τα αδύνατα δυνατά να γυρίσει την σειρά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό και για τις 2 ομάδες, με τις επιθέσεις να έχουν τον πρώτο λόγο. Η Ποσειδωνία όμως έχοντας λίγο περισσότερη υπομονή και στοχεύοντας κοντά στο καλάθι, κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα 6 πόντων (9-15) στα μισά της περιόδου. Η Cosmote όμως ισορρόπησε το παιχνίδι μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου και με ένα τρελό buzzer-beater του Ζωγόπουλου από το κέντρο, έφερε το ματς στα ίσα 22-22. Στην 2η περίοδο, το ματς πήγε στην δύναμη κι εκεί άρχισαν τα πρώτα νεύρα με συνέπεια σε έναν τσακωμό ανάμεσα σε Φεραδούρο και Ζάγκα, ο δεύτερος να δεχτεί 2 τεχνικές ποινές, με συνέπεια η Ποσειδωνία να χάσει ένα σημαντικό γρανάζι. Αυτό όμως δεν την πτόησε και με τους Σπηλιωτόπουλο κι Ανδριόπουλο να ανεβάζουν στροφές, πήγε στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ με 38-42.

Στην 3η περίοδο, η Cosmote μπήκε πιο ήρεμη και πιο αποφασισμένη και με αιχμή τον Παπαδόπουλο, πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ. Ο Παπαδόπουλος κάνοντας ότι θέλει στην επίθεση, πέτυχε 17 πόντους σε αυτή την περίοδο. Ένα ακόμα buzzer-beater από τον Ασημάκη στο τέλος, έδωσε στην ομάδα του μάλιστα αέρα 6 πόντων (65-59). Η Ποσειδωνία στην τελευταία περίοδο κατάφερε να μαζέψει γρήγορα την διαφορά, παίρνοντας και το προβάδισμα ξανά με 67-68. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του ματς κι όντας στο 75-77, η Ποσειδωνία έκανε λάθος 24΄΄, δίνοντας το δικαίωμα στην Cosmote στα 35΄΄ που απέμεναν να φέρει το ματς στα ίσα. Αρχικά ο Παπαδόπουλος και στην συνέχεια ο Ασημάκης όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν καλάθι, με τον Ρέππα να κερδίζει βολές στα 20΄΄ κι ευστοχώντας και στις 2, έδωσε μαξιλαράκι στην ομάδα του 4 πόντων (75-79). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με 2 τρίποντα του Ασημάκη να μειώσουν στον πόντο, αλλά δεν βρήκαν στόχο κανένα από τα δύο. Έτσι, η ½ βολές του Μεϊδάνη που έκανε το 75-80 στα 13΄΄, έδωσαν ουσιαστικά τέλος στο ματς. Έτσι, η Ποσειδωνία πήρε το ροζ φύλλο τελικά με 77-82.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν ο Ανδριόπουλος με double-double (18π.,17ριμπ.) κι ο Ρέππας που πρόσθεσε άλλους 18π. . Πολύτιμες βοήθειες έδωσαν κι οι Σπηλιωτόπουλος, Βουλουμάνος. Στην αντίπερα όχθη, ο Παπαδόπουλος έκανε εκπληκτικό ματς με 26 πόντους, που όμως δεν ήταν αρκετοί, ενώ κι οι Ασημάκες, Κανλής βοήθησαν αρκετά.

Διαιτητές : Μελισσάρης, Γιαννακόπουλος