ΣΙ ΠΙ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΪΑ

14/02/2019 21:45 Commercial League B 18/19 13 40'

Συνέχισε το νικηφόρο σερί της η πρωτοπόρος της commercial B κατηγορίας αφού προσπέρασε και το εμπόδιο της ιδιαιτέρα μαχητικής ομάδας της Ολυμπιακής Ζυθοποιΐας. Οι παίχτες της ΣΙΠΙ παρά τις αρκετές απουσίες έπαιξαν κατά διαστήματα πολύ όμορφο μπάσκετ και έτσι κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο του αγώνα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν αρκετά διαβασμένοι στο παρκέ απειλώντας τόσο από την ρακέτα όσο και από την περιφέρεια. Καλή άμυνα και δύο σερί τρίποντα από τον εξαιρετικό για ακόμη έναν αγώνα Διαμαντόπουλο και το σκορ έγινε 4 – 8. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι άρχισαν να παίζουν μπάσκετ, ο Κυπραίος οργάνωσε το παιχνίδι της ομάδας του, έτρεξε όταν έπρεπε και σε συνδυασμό με τις πολύ όμορφες προσπάθειες του Ροδίτη το δεκάλεπτο τελείωσε 16 – 11 υπέρ τους.

Στην αρχή της 2ης περιόδου οι παίχτες της Ολυμπιακής Ζυθοποιΐας μπήκαν πάλι αρκετά συγκεντρωμένοι και με δύο γρήγορα καλάθια του Μεγαλοοικονόμου μείωσαν σε 18 – 15. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ξαναπήραν μπροστά και με ένα γρήγορο σερί 9 – 2 έφτασαν την διαφορά στο +10. Ροδίτης, Μουσταφέρης και Καραπάνος τόσο μέσα από το ζωγραφιστό όσο και από τα 6,75 συνέβαλαν στο άνοιγμα της διαφοράς. Όσο περνούσε βέβαια το δεκάλεπτο η άμυνα τους γινόταν όλο και πιο πιεστική και μαζί με την εκπληκτική απόδοση του Ροδίτη και του Μουσταφέρη στο τέλος του ημιχρόνου το σκορ έγινε 38 – 23 υπέρ τους.

Στην 3η περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν σε αυτόν τον δαιμονιώδη ρυθμό ο οποίος τους εφτασε να προηγούνται και με +16 περίπου στο 25. Οι φιλοξενούμενοι αμυντικά υστερούσαν σημαντικά, έχαναν την μάχη κάτω από την ρακέτα τους αφού δεν μπορούσαν να ανακόψουν τον Μουσταφέρη ενώ επιθετικά παρ´ όλο τους 20 πόντους που πέτυχαν δεν φάνηκε να είχαν κάποιο αντίκρυσμα. Αποτέλεσμα αυτού του σκηνικού ήταν στο τέλος του δεκαλέπτου το σκορ να είναι 54 – 43 υπέρ της ΣΙΠΙ.

Στην τελευταία περίοδο ο αγώνας είχε μια άγρια ομορφιά. Οι φιλοξενούμενοι εντελώς μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο έκαναν το ματς πραγματικό derby. Μέσα σε λιγότερο από 4 λεπτά έκαναν ένα σερί 1 – 13 και ανέκτησαν το προβάδισμα παίζοντας εκπληκτικά και στις 2 πλευρές του γηπέδου. Διαμαντόπουλος, Μεγαλοοικονόμου,Σακκίδης και Βλάχος βρήκαν εκτός από καθαρό μυαλό, αυτοπεποίθηση και ενέργεια για να μεταφέρουν την πίεση στους πρωταθλητές. Σε εκείνο το σημείο όμως μίλησε η εμπειρία των παιχτών της ΣΙΠΙ και μπόρεσε και βρήκε τρόπο να απαντήσει στην εξαιρετική άμυνα των αντιπάλων τους. Σε αυτό πολύ σημαντικό ρόλο έπαιξε η ποιότητα του Ροδίτη αλλά και του οργανωτή Κυπραίου που με τις δικές τους εμπνεύσεις η νίκη για την ομάδα τους ήρθε φυσιολογικά.

Για τους νικητές καταπληκτικός ήταν ο Ροδίτης με 27 πόντους και 4 ασίστ, ενώ για την ομάδα της Ολυμπιακής Ζυθοποιΐας καταπληκτικοί ήταν ο Διαμαντόπουλος και ο Μεγαλοοικονόμου που πέτυχαν 22 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές : Δαλέκος, Αναγνώστου.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Σουλτάτης Δημήτρης (Παίχτης ΣΙΠΙ) : “Λοιπόν καταρχήν να ευχηθώ χρόνια πολλά σε όλους τους ερωτευμένους, είναι η ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου.<<Παρότι η διαιτησία ήταν κατά μας, φύγαμε στο ημίχρονο, αλλά πήραμε διαβεβαιώσεις και γυρίσαμε>>. Εντάξει έγινε ένα καλό παιχνίδι αντάξιο των 2 ομάδων. Ευχαριστούμε τα παιδιά για τον ωραίο αγώνα και καλή συνέχεια.”

Διαμαντόπουλος Σταμάτης (Παίχτης Ολυμ. Ζυθοποιΐας) : “Νομίζω ότι καταρχήν κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Κοντράραμε τον 1ο της κατηγορίας. Το παιχνίδι πήγε πιστεύω μέχρι το 37 το ματσάραμε , πήγαινε πόντο πόντο. Από εκεί και πέρα μας φταίει ο κακός εαυτός και η έλλειψη καθαρού μυαλού , κάναμε πολλά αβίαστα λάθη, βγαίναμε σε κόντρα επιθέσεις με 3 αντιπάλους πάνω μας. Νομίζω ότι το χάσαμε το παιχνίδι δεν το κέρδισε ο αντίπαλος. Τι να κάνουμε προχωράμε.”