46 - 43

28/01/2019 22:10 Commercial League B 18/19 11 40'

ΣΙ ΠΙ815101346
OTE Cosmote 2101214743

Στον Αγώνα της 11ης Αγωνιστικής μεταξύ της ΣΙ ΠΙ και του OTE COSMOTE 2, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46 – 43.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο δεν μπήκαν με καλή συγκέντρωση στο παρκέ, χαρακτηρίστικαν από βιαστικές επιθέσεις, πολλά άστοχα τρίποντα και χαμηλά ποσοστά, με το σκορ να είναι 4 – 4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου το τέμπο του αγώνα ανέβηκε και άλλο αλλά οι παίκτες συνέχισαν να είναι άστοχοι, με τις δύο ομάδες όμως να εναλλάσονται στο προβάδισμα και την περίοδο να κλείνει με σκορ 8 – 10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, με τρίποντο του Δακούτρου Ι. ο ΟΤΕ πήρε διαφορά 2 κατοχών αλλά η ΣΙ ΠΙ απάντησε με goal foul του Μουσταφέρη Β., με τις δύο ομάδες να λύνονται επιθετικά τους παίκτες να βρίσκουν ρυθμό σε mid range και μακρινά σουτ και το σκορ να γίνεται 14 – 18 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου ο ρυθμός έπεσε, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές πήραν φωτιά και για 3 λεπτά δεν έχασαν προσπάθεια ενώ παράλληλα δεν έλειψαν και οι ωραίες φάσεις, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο προβάδισμα και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 23 – 22.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ελεύθερο και καθαρό μπάσκετ, ενώ παράλληλα πήγαν κυριολεκτικά neck and neck έχοντας πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή, με τις άμυνες όμως να κυριαρχούν στο 2ο ημίχρονο και το σκορ να διαμορφώνεται σε 33 – 36 στο τέλος της 3ης περιόδου, 37 – 38 με 5 λεπτά, 41 – 38 με 3 λεπτά και 43 – 41 με 1 λεπτό για λήξη στο οποίο οι γηπεδούχοι δείχνοντας ψυχραιμία από την γραμμή των βολών διατήρησαν το προβάδισμα και πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μουσταφέρης Β. με 14 και Κυπραίος Α. με 9 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Δακούτρος Ι. με 9 (2) και Δημητράτος Γ. με 9 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος Χ., Ναστούλης Τ.