68 - 54

28/06/2022 21:30 Play Off Elite League 21/22 40'

Σκλαβενίτης2013142168
Deloitte510152454

Στον 3o και τελευταίο ημιτελικό μεταξύ της Σκλαβενίτης και της Deloitte οι πρώτοι  κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 68-54.

Στην αρχή του αγώνα, οι ομάδες αμφότερες επέλεξαν να αμυνθούν με σχηματισμό ζώνης για την διεκδίκηση στον μεγάλο τελικό. Η φιλοξενούμενη αποδείχθηκε πως πήρε λανθασμένη απόφαση αφού στο πρώτο λεπτό το καλάθι της είχε δεχθεί 8 πόντους ευρισκόμενη από νωρίς να κυνηγά διαφορές  και το σκορ ήταν  15-1 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την ομάδα του σε man to man αλλά δυσκολεύονταν  να βρουν λύση για το πρόβλημα στην επίθεση τους αφού μόλις βρήκαν το 2ο τους πόντο 3 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου με αυτήν  να κλείνει με σκορ 20-5.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι προπορευόμενοι συνέχιζαν τη σκληρή τους άμυνα στα μετόπισθεν, αφου οι πόντοι που δέχονταν ήταν μόνο από βολές και να είναι ορμητικοί μπροστά ανεβάζοντας την υπέρ τους  διαφορά  και το σκορ ήταν  33-7 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου,  οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν, και εκμεταλλευόμενη την αντίπαλη χαλαρότητα πέτυχαν σερί 0-8 με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 33-15.

Στο 3ο Δεκάλεπτο,  οι παίκτες της Deloitte συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ξεκίνησαν τα πρώτα 2 λεπτά του νέου δεκαλέπτου με 6 συνεχόμενους πόντους στη προσπάθεια τους να μειώσουν και το σκορ ήταν 40-25  στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, τα φάουλ κυριάρχησαν ρίχνοντας το ρυθμό του αγώνα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 47-30.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι ομάδες μπήκαν αποφασιστικά να διεκδικήσουν τη νίκη μέσω της επίθεσης. Η διαφορά μεταξύ τους έμεινε σταθερή αλλά το σκορ που πέτυχαν έδωσε θέαμα στον αγώνα  και το σκορ ήταν  62-46 με 5 λεπτά να απομένουν για  τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, με τη πρόκριση να έχει κριθεί οι παίκτες χαλάρωσαν και διασκέδασαν τις τελευταίες στιγμές αυτής της συναρπαστικής σειρά με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με σκορ 68-53.