53 - 76

19/01/2023 22:00 Group B 22/23 9 40'

Σκλαβενίτης1014101953
Kaizen Gaming3018171176

Στον αγώνα της 9ης αγωνιστικής μεταξύ της Σκλαβενίτης και της Kaizen Gaming, η τελευταία κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ διαμόρφωσε το τελικό 53-76.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να μπορέσουν να αντιμετωπίσουν καλύτερα το γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα ήταν οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι με πιεστική άμυνα και παίρνοντας πολλὰ επιθετικά ριμπάουντ ευτύχησε να προηγείται 1-16 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο όπου δοκιμάζοντας πολλά τρίποντα και έχοντας ασίστ και ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο μεγάλωναν τη διαφορά τους και προηγούνταν με 10-30 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες μεταξύ τους είχαν μια ισορροπία στο σκοράρισμα, το οποίο κράτησε τη διαφορά στα ίδια επίπεδα με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 17-38. Στο υπόλοιπο, με βελτίωση της άμυνας τους, οι γηπεδούχοι ασκούσαν πίεση σε όλο το παρκέ με τους αντιπάλους τους να έχουν την ίδια ακριβώς πολιτική με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 24-48.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες των γηπεδούχων εμφανίστηκαν ξανά που οργανωμένοι όπου δεν κατάφερναν να εκδηλώσουν τις ορθές επιθέσεις και δοκίμαζαν βιαστικά σουτ υπό πίεση τα οποία κρατούσαν χαμηλά την παραγωγικότητά τους τη στιγμή που οι αντίπαλοί τους κατάφερνα διαρκώς να ανεβάσουν τη διαφορά με το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα των 28-60. Στην πορεία οι παίκτες του Σκλαβενιτη αδυνατουσαν να μειώσουν τη διαφορά και καταδίκασαν στην ήττα αφού στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 34-65.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι έκαναν πολλά φαουλ προκειμένου να ανακόψουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους και να προσπαθήσουν να διεκδικήσουν τη νίκη ωστόσο οι προσπάθειές τους απέβησαν άκαρπες και τελικά περιορίστηκαν στο κίτρινο φύλλο αγώνα με σκορ 53-76.