48 - 50

28/02/2024 22:00 Super League 23/24 14 40'

Σ.Υ.Τ.Α.815151048
Entersoft914121550

Τέταρτη σερί νίκη για την ομάδα της ENTERSOFT, θύμα της αυτή τη φορά η ομάδα του Σ.Υ.Τ.Α. με το οριακό 48-50. Όπως και στον πρώτο γύρο (είχε λήξει 64-61 υπέρ της ENTERSOFT) και παρά τη μεγάλη διαφορά στη βαθμολογική τους θέση, 8-2 η ENTERSOFT έναντι 2-8 ο Σ.Υ.Τ.Α, το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η ENTERSOFT έχει κλειδώσει τη θέση στην τετράδα και θα κυνηγήσει την κορυφή με αντιπάλους την DELOITTE (8-1) και GRANT THORNTO (7-2). Ο Σ.Υ.Τ.Α αντιθέτως πολύ δύσκολα θα προλάβει την είσοδο στην τετράδα.

Κακό ήταν και για τις δύο ομάδες το πρώτο δεκάλεπτο. Με τις άμυνες ζώνης (διατηρήθηκαν σε όλο τον αγώνα) να κάνουν καλή δουλειά και για τις δύο ομάδες το σκορ έμεινε σε πολύ χαμηλά επίπεδα, με πολύ αστοχία και κακές επιλογές. Ειδικά στα πέντε πρώτα λεπτά το σκορ ήταν 1-0 και στο δεκάλεπτο 8-9.

Ανέβηκαν επιθετικά στη συνέχεια, βρίσκοντας ρυθμό αλλά και τα τρωτά σημεία των άμυνων. Ο Σ.Υ.Τ.Α με τρία τρίποντα και η ENTERSOFT με παιχνίδι κοντά στη ρακέτα βρήκαν λύσεις για το 23-23 του ημιχρόνου.

Το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και το πάθος να ξεχειλίζει και από τους δύο. Ο Σ.Υ.Τ.Α κατάφερε στο τέλος να βρεθεί μπροστά με 38-35, έχοντας ένα μικρό προβάδισμα.

Το προβάδισμα αυτό ο Σ.Υ.Τ.Α το κράτησε στην αρχή της κρίσιμης τελευταίας περιόδου (42-38). Η ENTERSOFT άρχισε να πιέζει σε όλο το γήπεδο, υποχρέωσε το Σ.Υ.Τ.Α σε λάθη  και με τον Καραδήσογλου να πετυχαίνει σπουδαία καλάθια πανηγύρισε τη νίκη με 48-50.

MVP του αγώνα ο Καραδήσογλου με 7 πόντους (τους 5 κρίσιμους στην τελευταία περίοδο), 6 ασίστ, 16 ριμπάουντ και 30 efficiency. Δανούσης και Καραγιαννίδης Σταύρος και Γεράσιμος σπουδαίοι για την ομάδα τους. Κοσμίδης και Λαδιάς οι καλύτεροι για το Σ.Υ.Τ.Α.