65 - 31

14/04/2022 21:30 Commercial League Major 21/22 15 40'

Σ.Υ.Τ.Α.1224121765
Chronotechnica Dinosaurs3713831

Στον αγώνα της 13ης αγωνιστικής μεταξύ της  Σ.Υ.Τ.Α  και της Chronotechnica Dinosaurs οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 65-31.

Στην αρχή του αγώνα, οι 2 ομάδες επιθετικά αποφάσισαν να επιστρατεύσουν οργανωμένες επιθέσεις που έβρισκαν απέναντι τους από τη ζώνη των γηπεδούχων και το man to man των φιλοξενούμενων. Το σκορ ήταν 5-1 στα πρώτα 5 λεπτά δείγμα της επιθετικής αφλογιστίας. Στην συνέχεια, οι δυσκολίες στις επιθέσεις των φιλοξενούμενων συνεχίζονταν με πολλές άστοχες επιθέσεις και χρειάστηκαν το 9ο λεπτό για να σημειώσουν καλάθι με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12-3.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την άμυνα τους σε ζώνη για να καταφέρουν να περιορίσουν το αμυντικό τους παθητικό. Ξεκίνησαν με 3ποντο αλλά δεν υπήρξε ανάλογη συνέχεια με τους γηπεδούχους να  συνεχίζουν επιθετικά με τον ίδιο ρυθμό και το σκορ ήταν 21-8 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, έπρεπε να περάσουν 4 λεπτά για να μπορέσουν να βρουν σκορ οι παίκτες της Chronotechnica δείχνοντας αποδιοργανωμένοι με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 36-10.

Στο 2ο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν ξανά να ανακατέψουν τη τράπουλα και άλλαξαν τη άμυνα τους σε man to man. Αυτή η αλλαγή επηρέασε τους αντίπαλους παίκτες που κατάφεραν να σημειώσουν μόλις 2 καλάθια  και το σκορ ήταν  40-17 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν και βρήκαν ξανά σκορ, το οποίο έδωσε χαρακτήρα ανταγωνιστικό στη βάση του επιμέρους σκορ  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 48-23.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες της Σ.Υ.Τ.Α  δεν χαλάρωσαν αλλά συνέχιζαν να απολαμβάνουν το παιχνίδι ανεβάζοντας έστω και σε μικρό βαθμό τη διαφορά  και το σκορ ήταν 58-30 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι είχαν ξεμείνει από ψυχικά και σωματικά αποθέματα καταφέρνοντας να πετύχουν μόνο ένα πόντο μέχρι τη λήξη και δεχόμενοι 7.