Σ.Υ.Τ.Α. vs Frezyderm

52 - 61

16/12/2023 19:30 Super League 23/24 6 40'

Στον Αγώνα της 6ης Αγωνιστικής μεταξύ της ομάδας Σ.Υ.Τ.Α και της ομάδας Frezyderm οι δεύτεροι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52-61.

Στο 1ο Δεκάλεπτο η πρώτη ομάδα ξεκίνησε αρκετά δυναμικά είχε πιο οργανωμένες επιθέσεις από την αντίπαλο ομάδα και έδειξε να έχει σωστό ρυθμό στο παιχνίδι καθώς το σκορ ήταν 11-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια ο ρυθμός της πρώτης ομάδας δεν έπεσε καθόλου καθώς κατάφερε να ξεφύγει ακόμα περισσότερο στο σκορ με την περίοδο να κλείνει 16-9.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έπαιζαν με ζώνη στην άμυνα , όμως η δεύτερη ομάδα ανέβασε το τέμπο της και κατάφερε να μειώσει το σκορ καθώς ήταν πίσω για τρεις πόντους , σημειώνοντας έτσι το 23-20 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η δεύτερη κατάφεραν να περάσουν την αντίπαλο ομάδα και να προηγηθούν με δέκα πόντους σημειώνοντας έτσι το 23-33 στην λήξη του ημιχρόνου.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο η πρώτη ομάδα πίεσε αρκετά καθώς ήθελαν να μειώσουν την διαφορά , ομώς η δευτερη ομάδα δεν άφησαν πολλά περιθώρια καθώς ήθελαν να αυξήσουν και άλλο την διαφορά και το σκορ ήταν 27-38 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία η δεύτερη ομάδα αύξησε ακόμα πιο πολύ την διαφορά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 35-50.

Στο 4ο Δεκάλεπτο τα πράγματα σε θέμα άμυνας κυμαίνονταν σε θέση ζώνης και η πρώτη ομάδα πίεζε με παγίδες για να καταφέρει να μειώσουν και το σκορ ήταν 45-59 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα η πρώτη ομάδα μείωσε όμως η δευτερή ομάδα δεν τα παράτησε και σφράγισε την νίκη της με την περίοδο να κλείνει με σκορ 52-61.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαδόπουλος Αναστάσιος με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ και με τον Τσιρώνης Ιωάννης ο οποίος σημείωσε 16 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Χαριτόπουλος Δημήτριος με 16 πόντους ,με τον Βέργο Σταύρο ο οποίος και αυτός σημείωσε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ και τον Ψαρρό Γεώργιο με 15 προσωπικούς πόντους .

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της ομάδας Σ.Υ.Τ.Α να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της ομάδας Frezyderm να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την νίκη.