60 - 42

23/01/2019 19:40 Commercial League B 18/19 10 40'

Σ.Υ.Τ.Α.1310142360
Generali76151442

Στον Αγώνα της 10ης Αγωνιστικής μεταξύ της Σ.Υ.Τ.Α. και της GENERALI HELLAS ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ Α.Ε., οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 60 – 42.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ήταν διστακτικές απέναντι στις κλειστές άμυνες, προτίμησαν σετ επιθέσεις αλλά είχαν μονοδιάστατες επιθέσεις και χαμηλά ποσοστά, με το σκορ να είναι 5 – 3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου και πάλι οι δύο αντίπαλοι προτίμησαν τα μακρινά σουρ αλλά χωρίς αποτέλεσμα ενώ παράλληλα υπέπεσαν και σε αρκετά λάθη, με τους γηπεδούχους όμως με 2 σερί κλεψίμματα και assist του Μπακάλη Ε. ξεκόλλησαν επιθετικά, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 13 – 7.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, η ΣΥΤΑ και πάλι με καλό οργανωτικό παιχνίδι και κλεψίμματα του Μπακάλη Ε. έκανε run 6 – 0 ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με την GENERALI να κάνει διαδοχικά λάθη προσπαθώντας να πλησιάσουν στην αντίπαλη ρακέτα απέναντι στην κλειστή άμυνα αλλά χωρίς αποτέλεσμα και είδαν το σκορ να δοιαμορφώνεται σε 21 – 9 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια οι άμυνες κυριολεκτικά κυριάρχησαν, με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν καθαρές τελικές επιλογές, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ελαφρώς και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 23 – 13.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της GENERALI να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να βρουν ρυθμο και λύσεις απέναντι στην ζώνη και τους παίκτες της ΣΥΤΑ να διατηρούν σταθερά μία διαφορά 3 τουλάχιστον κατοχών, κυριάρχησαν στην τελευταία περίοδο και διατηρώντας τον έλεγχο του ρυθμού και μια διαφορά ασφαλείας έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπακάλης Ε. με 25 (6) και Επικαρίδης Α. με 13, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Φιλιππίδης Κ. με 16 (1) και Καπόλος Δ. με 7 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Φραγκούλης Π., Χρηστίδης Η.