27/11/2018 19:00 Commercial League B 18/19 5 40'

Σ.Υ.Τ.Α.17961547
OTE Cosmote 287151040

Κλειστό Αγ. Αναργύρων
Geor. Papandreou 36-38, Agii Anargiri 135 62, Greece

Δύο ομάδες που φιγουράρουν αρκετά ψηλά στη βαθμολογία της Commercial League B ,τέθηκαν αντιμέτωπες την Τρίτη το βράδυ στο κλειστό των Αγ.Αναργύρων. ΣΥΤΑ και Οte cosmote σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι αναμετρήθηκαν με τους τυπικά γηπεδούχους να είναι καλύτεροι καθ όλη την διάρκεια του ματς και να παίρνουν δίκαια το ροζ φύλλο αγώνα.

Το ματς ξεκίνησε αρκετά δυνατά από την ομάδα της SYTA με τον Παγόπουλο πρωταγωνιστή και σημαντική βοήθεια από τους Επικαρπίδη και Καλαμπόκη να δίνουν λύσεις σε άμυνα και επίθεση την στιγμή που η ομάδα της cosmote δυσκολευόταν να βρει διαδρόμους προς το καλάθι με το 17-8 σκορ περιόδου να έρχεται σχετικά εύκολα.

Η ομάδα της cosmote βελτίωσε την άμυνά της στο 2ο δεκάλεπτο και δέχθηκε μόλις 9 πόντους,αλλά ταυτόχρονα δεν βελτίωνε την εικόνα της στην επίθεση και με μόλις 7 πόντους ενεργητικό όχι μόνο δεν κατάφερε να μειώσει το σκορ επωφελούμενη την καλή της αμυντική επίδοση αλλά βρέθηκε και με διψήφια διαφορά πίσω στο ημίχρονο.

Ο κόουτς Κατσαίτης έβλεπε να μην γίνονται πράξη αυτά που ζήταγε από τους παίκτες του και στο ημίχρονο δίνοντας εκ νέου οδηγίες κατάφερε να αφυπνίσει τους παίκτες του που με επιμέρους σκορ 6-15 κατάφεραν να στείλουν το ματς στο σουτ.Σε αυτό το διάστημα του αγώνα Διονυσσόπουλος και Δακουτρός ανέλαβαν επιθετικες πρωτοβουλίες για την ομάδα της Cosmote με τον πρώτο επιτέλους να ευστοχεί στα τρίποντα που επιχείρησε,όπως μας έχει συνηθίσει μετά από αρκετά άστοχα.Από την ομάδα της ΣΥΤΑ η΄ταν φοβερή η ενέργεια που έβγαζε ο αρχηγός της ομάδος Καλαμπόκης ο οποίος με τα επιθετικά ριμπάουν τπου πήρε έκανε μεγάλη ζημιά στους αντιπάλους του και κράτησε την ομάδα του μπροστα στο σκορ στην καλή περίοδο της cosmote.

Στην τελική ευθεία του ματς η ομάδα της ΣΥΤΑ με πρωταγωνιστή τον Επικαρπίδη και ένα μεγάλο σουτ του Παγόπουλου(το οποίο απαντήθηκε αμέσως από τον Διονυσσόπουλο) κράτησε το προβάδισμα καθόλη την διάρκεια για να φτάσουμε στο 41-40,1:05 πριν τη λήξη του αγώνα.Η cosmote έιχε την ευκαιρία να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι αλλά δεν τα κατάφερε και ο Βελισσαρίου με 6 συνεχόμενους πόντους έδωσε την νίκη στην ομάδα του με 47-40.