72 - 41

04/03/2023 15:00 Super League 22/23 5 40'

Σ.Υ.Τ.Α.2419111872
OTE Cosmote11841841

Στον αγώνα μεταξύ της Σ.Υ.Τ.Α και της Οτε Cosmote οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 72-41.

Αρχικά οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους με man to man ως μέσο θωράκισης των μετόπισθεν τους. Η ομάδα η οποία κατάφερε να έχει καλύτερο ξεκίνημα ήταν γηπεδούχος που χάρη σε ένα σερί 8 πόντων κατάφερε προηγείται με 10-4 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να αντιμετωπίζουν προβλήματα στην επιθετική τους λειτουργία καθώς αδυνατούσαν να σπάσουν την αντίπαλη ζώνη και δοκίμαζαν άστοχα μακρινά σουτ. Ως αποτέλεσμα αυτού στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν πίσω με διψήφια διαφορά 24-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Σ.Υ.Τ.Α συνέχισαν να παίζουν με την ίδια διάθεση και με ένα σερί 9 πόντων που περιλάμβανε και ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6.25 προηγούνταν με 36-13 στα μέσα της περιόδου. Στο υπόλοιπο η διαφορά φαινόταν πως επηρέασε τους παίκτες της Cosmote οι οποίοι ήταν αρκετά άστοχoi δυσχεραίνοντας τις προσπάθειές τους έτσι να πλησιάσoυν τους αντιπάλους τους. Το σκορ χρόνου ήταν 43-19.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι αμυντικές προσεγγίσεις παρέμειναν οι ίδιες με τις ομάδες να παίζουν γρήγορα και να επενδύσουν σε αιφνιδιασμούς. Σε αυτό ακριβώς βασιζόταν και η επίθεσή της  Σ.Υ.Τ.Α. η οποία δυσκολευόταν στο να διατηρήσει την ίδια επίθετική συγκέντρωση με το σκορ στα 25 λεπτά του αγώνα να είναι 45-21. Στην πορεία όμως κατάφεραν να φορμαριστούν και να επανακτήσουν το ρυθμό που είχαν προηγουμένως. Ταυτόχρονα η άμυνα τους ήταν πολύ συμπαγής και κατάφεραν μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου να δεχθούν άλλους 2 πόντους.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με τίποτα να μην μπορεί να διεκδικηθεί από κάθε μία από τις 2 πλευρές οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αλλάξουν την άμυνά τους σε ζώνη ούτε όμως και έτσι κατάφεραν να μειώσουν την επιθετική προσωπικότητα των παικτών τις ΣΥΤΑ, οι οποίοι στο με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν στο +30 (60-30). Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα με τις άμυνες πλέον να έχουν χαλαρώσει λόγω της κόπωσης των παικτών, οι παίκτες και τα 2 πλευρών βρήκαν την ευκαιρία να σημειώσουν αρκετούς πόντους και να δώσουν στον αγώνα μία ακόμα καλύτερη εικόνα.