15/02/2022 21:30 Commercial League A 21/22 10 40'

Σ.Υ.Τ.Α.134181550
ThinkDigital1312151858

MATCH REPORT

Στον Αγώνα της 10ης Αγωνιστικής για την Commercial League A μεταξύ της ΣΥΤΑ και της TDG οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50-58.

Από την αρχή του αγώνα οι 2 ομάδες  έδειξαν ότι ήταν ισοδύναμες και πως το παιχνίδι που θα ακολουθούσε θα ήταν για γερά νεύρα. Οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ από την αρχή σημειώνοντας χαρακτηριστικά συνολικά 10 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά με τους γηπεδούχους να είναι σε θέση οδηγού (6-4). Στην συνέχεια το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 13-13.

Στο 2o δεκάλεπτο, οι ομάδες μπήκαν με διάθεση να παίξουν μπάσκετ και να ανοίξουν το σκορ σε προσπάθεια να ξεφύγουν από τους αντιπάλους τους. Το μόνο που κατάφεραν ήταν να εξακολουθούν να βρίσκονται ισόπαλες στα μισά της περιόδου παρόλο που η παραγωγικότητα τους αυξήθηκε (20-20) . Στο υπόλοιπο της περιόδου, πιεστικές άμυνες επιστρατεύτηκαν ώστε να περιοριστούν οι επιθετικές προσπάθειες το οποίο έδειξε να είναι αποτελεσματικό καθώς το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 31-28.

Στο 2o ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο παρκέ με νέα στρατηγική και διάθεση για αντεπίθεση. Πέτυχαν με την εφαρμογή ζώνης να βραχυκυκλώσουν την αντίπαλη επίθεση βγάζοντας αποφασιστικότητά στη δική τους  και με επι μέρους σκορ 2-8 πήραν κεφάλι στο σκορ στο 25ο λεπτό. Στην πορεία, το γρήγορο τέμπο που επέβαλλαν οι ομάδες οδήγησε σε τακτική αλλαγή επιθέσεων μεν, άστοχων δε. Αυτό ευνόησε τους παίκτες της TDG που κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα τους εύκολα, αφού συνέπεια των παραπάνω δεν δέχονταν πόντους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 35-40.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες της ΣΥΤΑ , δοκίμασαν με την εφαρμογή ζώνης να ενισχύσουν την άμυνα τους σαν πρώτο βήμα για την ανατροπή του σκορ. Δυστυχώς για εκείνους είχε τα αντίθετα αποτελέσματα καθώς η άνοδος της επιθετικής τους αποτελεσματικότητας ακυρωνόταν από την ευάλωτη άμυνα τους. Το σκορ ήταν  46-52 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έκαναν σωστή διαχείριση της μεταξύ τους διαφοράς και δεν κινδύνεψαν ουσιαστικά μέχρι το τέλος  με το παιχνίδι να κλείνει με σκορ 50-58.