ΤΟΞΟΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ – Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ

Date Time Season Full Time
06/06/2017 22:00 16/17 40'

Στον Αγώνα των Playoffs μεταξύ του ΤΟΞΟΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ και του Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61 – 60.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι το παιχνίδι είχε από την αρχή καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να επιλέγουν γρήγορες επιθέσεις και χαρακτηρίστηκαν από καλές τελικές επιλογές αλλά το γρήγορο τέμπο ευνόησε τους γηπεδούχους οι οποίοι πήραν προβάδισμα 2 κατοχών και το σκορ ήταν 11 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες του ΔΣΑ άρχισαν να κοντρολάρουν το παιχνίδι, επέλεξαν μεγάλες επιθέσεις και πόσταραν τον Γουλανδρή Α. βρίσκοντας συστηματικά λύσεις, και με assist του Καραμπά Φ. και τρίποντο του Μίντζια Α. πέρασαν μπροστά αλλά στα τελευταία 2 λεπτά ο Τοξότης ανέβασε και πάλι ταχύτητα και μετατρέποντας διαδοχικές άμυνες σε αιφνιδιασμούς έκλεισε την περίοδο με σκορ 21 – 14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι μπήκαν με καλύτερα πατήματα στο παρκέ και με 2 σερί assist πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα 10+ πόντων, ενώ παράλληλα είχαν πολλές 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ αλλά μετά τα πρώτα 2 λεπτά οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν και με πρωταγωνιστή τον Κόλλια Κ. βρήκαν λύσεις, πάγωσαν τον ρυθμό και μείωσαν σε 8 πόντους αλλλά τελικά το σκορ διαμορφώθηκε σε 34 – 20 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε καλό ρυθμό, ο Τοξότης άσκησε press αλλά και ο ΔΣΑ συνέχισε να προσαρμόζεται στην πιεστική άμυνα των αντιπάλων, μείωσε σε 3 κατοχές, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα αμυντικά και στα ριμπάουντ και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 40 – 29.

Στο 3ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με assist του Καραμπά Φ. και τρίποντο του Χριστιανόπουλου Α. ο ΔΣΑ μείωσε σε 8 πόντους, αμέσως μετά με  assist του Γουλανδρή Α. και εύστοχο σουτ του Παπαδάκου Λ. σε 6 πόντους και με assist του Χριστιανόπουλου Α. και ποστάρισμα του Γουλανδρή Α. ολοκλήρωσε run 0 – 7 στα πρώτα 2 λεπτά, με τον Τοξότη να μένει χωρίς καλάθι για 4+ λεπτά και να βλέπει το σκορ να διαμορφώνεται σε 42 – 41 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία της περιόδου οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν εξαιρετικό ρυθμό και τελικές επιλογές, επεκτείνοντας το run και με assist του Καλπούζου Α. και τρίποντο του Μίντζια Α. πέρασαν μπροστά στο σκορ, με τους παίκτες του Τοξότη να συνεχίζουν να αντιμετωπίζουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα, οι άμυνες δυνάμωσαν στα τελευταία 3 λεπτά, είχαν τον πρώτο λόγο και η περίοδος έκλεισε με σκορ 49 – 48.

Στο 4ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε σετ επιιθέσεις, κάτι που συνέχισε να ευνοεί την ομάδα του ΔΣΑ η οποία συνέχισε να ποστάρει συστηματικά τους ψηλούς της και να έχει πολύ καλή κίνηση μακριά από την μπάλα, αλλά και οι παίκτες του Τοξότη βελτιώθηκαν αισθητά στις οργανωμένες επιθέσεις τους, έδειξαν υπομονή και εκτέλεσαν τα συστήματα τους, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά και το σκορ ήταν 56 – 52 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά οι άμυνες παρέμειναν πολύ καλές και άρχισαν να έχουν και πάλι τον πρώτο λόγο, οι γηπεδούχοι άσκησαν και πάλι press και το σκορ διαμορφώθηκε σε 56 – 54 με 3′ και 58 – 56 με 2′ για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα οι παίκτες συνέχισαν να βγάζουν μεγάλη ενέργεια αμυντικά και στα ριμπάουντ αλλά ο ΔΣΑ με 2 βολές του Καραμπά Φ. ισοφάρισε σε 58 – 58 με 1:30” και με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του ίδιου διαμόρφωσε το σκορ σε 59 – 60 με 50¨ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και οι δύο ομάδες έκλεψαν την μπάλα και το σκορ παρέμεινε το ίδιο με 16¨ και κατοχή για τον Τοξότη στην οποία ο Πιτσινός Α. αστόχησε σε σουτ 3 πόντων αλλά ο Ασημάκης Ν. πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε διαμορφώνοντας το τελικό 61 – 60 και δίνοντας στην ομάδα του την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παππάς Β. με 9 και Πιτσινός Α. με 14, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Παπαδάκος Λ. με 15 και Γουλανδρής Α. με 14 πόντους αντίστοιχα.