ΤΟΞΟΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ – Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ

17/01/2017 22:00 League A 16/17 40'

Σε έναν αγώνα μεταξύ του ΤΟΞΟΤΗ ΠΕΥΚΗΣ και του Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία καθαρή νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στον τελικό 73 – 63.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, είναι οι φιλοξενούμενοι με άμυνα 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές επιθετικά, με τους γηπεδούχους να βασίζονται υπερβολικά σε σουτ 3 πόντων, με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν καλές αποστάσεις και κίνηση μακριά από την μπάλα, τα ποσοστά και από τις δύο πλευρές να είναι χαμηλά αλλά ο ρυθμός του αγώνα να είναι καλός και το σκορ να είναι 7–4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι παίκτες των δύο ομάδων λύθηκαν επιθετικά, με τον Τοξότη να πιέζει για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ, τον ΔΣΑ να βελτιώνει την κίνηση μακριά από τη μπάλα και να βρίσκει ρυθμό στο σετ με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά στο σκορ, το τέμπο του αγώνα να παραμένει σε καλό επίπεδο και το σκορ να είναι 12-12 στο τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι από την αρχή άσκησαν περιστασιακό press, αλλά με τους αντιπάλους τους να αντιδρούν καλά, να διατηρούν καθαρό μυαλό, οι παίκτες Τοξότη να συνεχίσουν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς και βρίσκοντας ρυθμό και από τα σουτ 3 πόντων πήραν προβάδισμα 2 κατοχών, με το σκορ να είναι 26 – 21 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, τις δύο ομάδες να ψάχνουν τις σωστές επιλογές αλλά οι γηπεδούχοι να έχουν καλύτερα ποσοστά, ανεβάζοντας το προβάδισμα στους 10 πόντους, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 35 – 27.

Το τρίτο δεκάλεπτο από την αρχή και οι δύο ομάδες μπήκαν ζέστες από την γραμμή των 3 πόντων ανταλλάσοντας εύστοχα τρίποντα στα πρώτα 2 λεπτά, αλλά με τους γηπεδούχους να αρχίζουν να κυριαρχούν στα ριμπάουντ (αμυντικά και επιθετικά) με πρωταγωνιστή τον Πάππα Β., με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το προβάδισμα στους 10+ πόντους, με τους δύο αντιπάλους να παίζουν καλό και καθαρό μπάσκετ και η περίοδος να κλείνει με σκορ 57 – 45.

Στο τελευταιο δεκάλεπτο με το καλημέρα ο Τοξότης μπήκε με περισσότερη ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ανεβάζοντας το προβάδισμα στους 15+ πόντους, με τους φιλοξενούμενουςνα να παραμείνουν στατικοί και να βασίζονται υπερβολικά σε isos, τις άμυνες να παραμείνουν καθαρές και το σκορ να είναι 71 – 54 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες του ΔΣΑ έδειξαν φοβερή μαχητικότητα, δεν άφησαν το παιχνίδι, κυνήγησαν όλες τις φάσεις και μείωσαν σε 71 – 60 με 2 λεπτά για λήξη και με εύστοχο τρίποντο του Χριστιανόπουλου Α. σε 71 – 63 με ένα 1:30” για λήξη, αλλά και τους παίκτες Τοξότη να διατηρούν καθαρό μυαλό στο τελευταίο λεπτό καθώς και μια διαφορά ασφαλείας, παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Φακίρης Μ. με 15 (4) και Πιτσίνος Α., με 13 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μιντζιάς Α. με 21 (3) και Κόλλιας Κ. με 11 (2) πόντους αντίστοιχα.