52 - 79

14/03/2017 22:00 League A 16/17 40'

Τοξότης171361652
Eurobank2122152179

Στον αγώνα της 14ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΤΟΞΟΤΗ ΠΕΥΚΗΣ και της UNION EUROBANK, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52 – 79.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, αλλά με την ομάδα της Eurobank να παίρνει από νωρίς φωτιά από την γραμμή των 3 πόντων (με 2 τρίποντα του Μυλωνά Ν. και 1 του Λάλλου Σ.) με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα 3 κατοχών και το σκορ να είναι 2 – 9 στα πρώτα 4 λεπτά και 2 – 13 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν εξαιρετικό ρυθμό και παραγωγή από assist, με τους παίκτες του Τοξότη όμως να βελτιώνονται στα τελευταία 3 λεπτά βγάζοντας διαδοχικές άμυνες και μετατρέποντας τες σε αιφνιδιασμούς και η περίοδος να κλείνει με σκορ 17 – 21.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή και οι δύο ομάδες με δυνατές άμυνες, τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να πιέζουν το τέμπο, αλλά και η Eurobank να ακολουθεί τον γρήγορο ρυθμό και να διατηρεί προβάδισμα 2 – 3 κατοχών με το σκορ 23 – 30 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά οι παίκτες της Eurobank συνέχισαν να έχουν πολύ καλή κίνηση μακριά από την μπάλα και με 2 διαδοχικές assist του Κοντοπάνου Σ. και 2 τρίποντα των Μπιλικαίδη Β. και Μπούτα Α. ξαναπήραν διψήφιο προβάδισμα, ενώ παράλληλα άρχισαν να κυριαρχούν και στην ρακέτα με τεράστια συμβολή (τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά) από τον Χεργκελετζή Χ., κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 30 – 43.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους γηπεδούχους να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, αλλά και τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να παίζουν εξαιρετικό μπάσκετ, να κυριαρχούν και στις δύο πλευρές του γηπέδου, διατηρώντας εξαιρετικά ποσοστά καθώς και μία διαφορά 20+ πόντων, παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπαζίγος Μ. με 10 και Παππάς Β. με 7, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ξυνός Γ. με 16 και Μπιλικαίδης Β. με 11 (3) πόντους αντίστοιχα.