49 - 59

16/02/2016 22:00 League A 15/16 40'

Τοξότης1014121349
Eurobank1716131359

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του Τοξότη Πεύκης και της Eurobank, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία καθαρή νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 49 – 59.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια και καλά πατήματα, αλλά με αποκλειστικά οργανωμένες επιθέσεις, σημαδεύοντας κυρίως το ζωγραφιστό των αντιπάλων. Η Eurobank ευνοήθηκε από αυτόν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πρωταγωνιστή τον Χεργκελετζή Χ. ξεκίνησε τα πρώτα 5 λεπτά με το σκορ να είναι 4– 12. Στο δεύτερο μισό, η Eurobank με πιο καθαρό μυαλό συνέχισε να ξέρει τι θέλει επιθετικά και να παίρνει μια διαφορά 10 πόντων , αλλά με τον Τοξότη να αντιδρά και να μειώνει την διαφορά στα τελευταία δύο λεπτά με την περίοδο να κλείνει τελικά με σκορ 10 – 17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Τοξότης με το καλημέρα μπήκε πιο δυνατά και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με αποτέλεσμα να μειώσει σε μία κατοχή στα πρώτα δύο λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη πλευρά αντέδρασαν, γύρισαν την άμυνα σε ζώνη 2–3, έβγαλαν τον Τοξότη από το ρυθμό του, πάγωσαν το τέμπο του παιχνιδιού και ξαναπήραν ένα προβάδισμα 3 κατοχών με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 17 – 24. Στο υπόλοιπο της περιόδου το run της Eurobank συνεχίστηκε και με εξαιρετικό spacing, κυκλοφορία της μπάλας και τελικές επιλογές πήρε μία διαφορά 10 πόντων με το ημίχρονο τελικά να κλείνει με σκορ 24 – 33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο από την αρχή οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά στους + 10 πόντους, με πολύ καλύτερη κίνηση μακριά από τη μπάλα σε αντίθεση με τον Τοξότη που ήταν στατικός και με βιαστικές τελικές επιλογές στις σετ επιθέσεις, με αποτέλεσμα το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 28 – 42. Στο δεύτερο μισό δεν άλλαξε κάτι στο ρυθμό του παιχνιδιού με τη Eurobank να βρίσκει λύσεις με πρωταγωνιστή τον Χεργκελετζή Χ., με την ομάδα του Τοξότη να μην έχει ευκαιρίες για αιφνιδιασμούς και έχοντας σοβαρό επιθετικό πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα να βλέπει το σκορ στο τέλος του της περιόδου να είναι 36 – 46.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με αποκλειστικά οργανωμένες επιθέσεις και από τις δύο ομάδες κάτι που συνέχισε να ευνοεί την Eurobank η οποία με ενέργεια στην άμυνα, και συνεχή ποσταρίσματα του Χεργκελετζή Χ. (τα οποία οδηγούσαν είτε σε καλάθι είτε σε kick out), διατήρησε τον έλεγχο του ρυθμού, υψηλά ποσοστά όπως και μια διαφορά + 10 πόντων παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Δούσης Γ. με 24 (1) και Φακίρης Μ. με 9 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Χεργκελετζή Χ. με 17 και Μυλωνάς Ν. με 15 πόντους αντίστοιχα.