60 - 52

24/02/2018 17:00 Super League B 17/18 40'

Φ.Σ.Α.1414141860
Frezyderm1508141552

Την 2η της σερί νίκη πέτυχε το Σάββατο το απόγευμα 24/02 στο κλειστό του Deree ο Φ.Σ.Α απέναντι στην πολύ καλή και μαχητική ομάδα της Frezyderm. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μέχρι σχεδόν την λήξη του και αυτό δείχνει το πολύ υψηλό επίπεδο και των 2 ομάδων.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους παίχτες της Frezyderm να μπαίνουν πιο αποφασισμένοι να επιβάλουν τον ρυθμό τους και με την βοήθεια του Σαρλή και του Μεταξά πήραν ένα μικρό προβάδισμα με 0 – 4. Στην συνέχεια οι παίχτες του Φ.Σ.Α ανέβασαν την απόδοση τους και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα κάνοντας το 6 – 6 και το 8 – 8 έχοντας πρωταγωνιστή για ακόμα ένα παιχνίδι το Πλακογιαννάκη. Οι φιλοξενούμενοι όμως διατηρούσαν το προβάδισμα έστω και με βραχεία κεφαλή και το κράτησαν μέχρι και την λήξη του δεκαλέπτου χάρις το πολύ μεστό παιχνίδι του Σαρλή μέσα στην αντίπαλη ρακέτα.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι φαρμακοποιοί με σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν και πήραν εκείνοι τα ηνία στο σκορ. Σε αυτή την βελτίωση του παιχνιδιού του Φ.Σ.Α εκτός από τον συνήθη ύποπτο Πλακογιαννάκη, σημαντικό ρόλο ανέλαβε και ο Μαστοράκης που βοήθησε τόσο στο σκοράρισμα αλλά και στα ριμπάουντ. Οι φιλοξενούμενοι μετά το 20 – 21 κάπου χαλάρωσαν και οι επιλογές τους στην επίθεση ήταν αρκετά βεβιασμένες με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τους βρει να υπολείπονται στο σκορ με 28 – 23.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ηταν φανερά συγκεντρωμένοι στις εντολές του coach Σάμιου και σιγά σιγά άρχισαν με καλή άμυνα να χτίζουν μια διαφορά ασφαλείας που εφτασε μέχρι και το +10 (39 – 29). Ο Πλακογιαννάκης εξακολουθούσε να είναι η βασική επιθετική αιχμή της ομάδας του, ενώ πολύ θετική συμβολή είχε και ο Θεοχάρης που οργάνωνε εξαιρετικά τους συμπαίκτες του. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη από ένα σημείο και μετά έχασαν την επαφή με το σκορ και το μόνο που κατάφεραν στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν να μειώσουν σε 42 – 37 χάρις ένα εύστοχο τρίποντο του Κουμουτσάκο.

Η 4η περίοδος άρχισε με τους παίχτες της Frezyderm να ξεκινούν αντεπίθεση όπου μετά από λίγο καρποφόρησε μιας και μείωσαν σε 44 – 40. Σε εκείνο το σημείο όμως οι παίχτες του Φ.Σ.Α βρήκαν το σθένος και την ψυχραιμία και απάντησαν με δυο εύστοχα καλάθια του Ρηγόπουλου και του Μαστοράκη κάνοντας το 48 – 40. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και συνέχισαν να προσπαθούν πιέζοντας σε άμυνα και επίθεση και μείωσαν ξανά σε 50 – 46. Τότε όμως ο Ρηγόπουλος στην ουσία πήρε την ομάδα στις πλάτες του και την οδήγησε στην 2η σερί της νίκη χάρις τους 5 πολύ σημαντικούς του πόντους και με την βοήθεια στο τέλος του Πλακογιαννάκη πήραν το ροζ φύλλο του αγώνα με σκορ 60 – 52.

Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Πλακογιαννάκης με 27 πόντους, ενώ για την ομάδα της Frezyderm παρά πολύ καλός ήταν ο Σαρλής με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Σελλήνας , Ραπτογιάννης.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Πλακογιαννάκης Πέτρος (Παίχτης Φ.Σ.Α) : “Σήμερα κάναμε ένα καλό ματς. Νομίζω βρεθήκαμε αρκετές φορές μεταξύ μας. Μάθαμε από τα λάθη από τους προηγούμενους αγώνες οπότε νομίζω ότι σιγά σιγά βελτιωνόμαστε και αυτό νομίζω φαίνεται. Ξέρουμε ότι έχουμε μπροστά μας αρκετά δύσκολα ματς. Αν συνεχίσουμε με το ρυθμό που έχουμε ξεκινήσει τα τελευταία 2 παιχνίδια, νομίζω ότι θα πάμε καλά. Καλή συνέχεια σε όλους.”

Σαρλής Ευάγγελος(Παίχτης FFREZYDERM) : “Συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα. Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι. Εμείς δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι. Θα πρέπει στα επόμενα παιχνίδια να μαζευόμαστε περισσότεροι, γιατί σήμερα μαζευτήκαμε 7 άτομα εκ των οποίων ο ένα δύο άτομα ήρθαν τελευταία στιγμή. Θεωρώ στα επόμενα παιχνίδια πρέπει λίγο να παλέψουμε για να μπούμε στην 4αδα και ο Γκοτζής να είναι χαρούμενος στον πρόεδρο.”