45 - 58

09/04/2017 14:30 League B1 16/17 40'

Φ.Σ.Α.138111345
Mytilineos1121101658

Στον Αγώνα μεταξύ του ΦΣΑ και του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία καθαρή νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 45 – 58.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι Φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι οι παίκτες και από τις δύο πλευρές παρουσιάστηκαν νευρικοί, βασίστηκαν σε προσωπικές ενέργειες και έμειναν χωρίς καλάθι στα πρώτα 2 λεπτά. Στην πορεία παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν αισθητά την κίνηση μακριά από την μπάλα, σήκωσαν το κεφάλι τους και με 2 σερί assist του Βυζάντιου Δ. ολοκλήρωσαν ένα run 0 – 7, με τους αντιπάλους τους να συνεχίζουν να μην έχουν καλό ρυθμό και το σκορ να είναι 3 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι παίκτες του ΦΣΑ άρχισαν να ποστάρουν τους ψηλούς τους και βρήκαν λύσεις από τον Τσανάκα Α. (ο οποίος είχε τους πρώτους 6 πόντους της ομάδας του) και παράλληλα βελτίωσαν τις αποστάσεις τους, με αποτέλεσμα να βρουν ελεύθερα σουτ και με 2 διαδοχικά τρίποντα του Μπαλλά Β. ολοκλήρωσαν ένα run 9 – 2 και πέρασαν μπροστά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 13 – 11.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή το πιαχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο τέμπο, με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών μετά από ριμπάουντ, οι δύο ομάδες βρήκαν λύσεις, αλλά ο Μυτιληναίος αργά αλλά σταθερά άρχισε να ευνοείται από αυτόν τον ρυθμό και το σκορ ήταν 18 – 22 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι γύρισαν σε man, συνέχισαν να επιβάλουν γρήγορο τέμπο και με 2 εύστοχα τρίποντα από τους Μπερδεμπέ Α. και Κανελλόπουλο Κ. ανέβασαν το προβάδισμα σε 3 κατοχές και με ένα εκπληκτικό κόψιμο και coast to coast αιφνιδιασμό του Μπερδεμπέ Α. έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 21 – 32.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του ΦΣΑ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να μειώσουν κάτω από 3 κατοχές, τους παίκτες του Μυτιληναίου να συνεχίζουν να έχουν καλύτερα πατήματα στο παρκέ και περισότερη παραγωγή από assist, διατηρώντας διψήφιο προβάδισμα και παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τσανάκας Α. με 12 και Τσίγκρας Α. με 2, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Κανελλόπουλος Κ. με 9 (1) και Μπερδεμπές Α. με 21 (2) πόντους αντίστοιχα.