Φ.Σ.Α. vs Motor Oil

50 - 54

17/12/2023 15:00 Elite League 23/24 6 40'

Στον Αγώνα της 6ης Αγωνιστικής μεταξύ της ομάδας ΦΣΑ και της ομάδας Motor oil οι δεύτεροι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50-54 .

Στο 1ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με γρήγορο τέμπο , οργανωτικές επιθέσεις και οι άμυνες τους ΄ταν man to man. Το σκορ από τα πρώτα πέντε λεπτά ήταν πολύ χαμηλό καθώς ήταν 4-7. Στην συνέχεια με τις αλλαγές που έγιναν έκανα πολλά φάουλ και οι δύο ομάδες. Είχαν πολλές αστοχίες και οι δύο ομάδες όμως η πρώτη ομάδα πέρασε μπροστά στο σκορ κλείνοντας έτσι το πρώτο δεκάλεπτο υπέρ της (11-7) .

Στο 2ο δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξν συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και οι δύο ομάδες. Στο 4ο λεπτό από το 2ο δεκάλεπτο ο Βουρτζούμης Σταμάτης ήταν ο πρωταγωνιστής για την ομάδα της Motor oil καθώς είχε σερί πόντους για την ομάδα του καθώς και πέρασαν στο σκορ για ένα πόντο διαφορά από τα 5 πρώτα λεπτά (19-20). Έπειτα ήταν ένα δυνατό ματς αλλά με πολλά φάουλ , όμως η ομάδα της Motor oil αύξησε και άλλο την διαφορά και πέρασε μπροστα με 25-32 στο τέλος του 2ου δεκαλέπτου.

Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα της ΦΣΑ δεν τα παράτησε και προσπάθησε να μειώσει το σκορ έτσι και έγινε το 30-34 στα πέντε πρώτα λεπτά. Στην πορεία και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο κοντά σε όλο το παιχνίδι καθώς η δεύτερη ομάδα είχε δυο πόντους διαφορα από την αντίπαλη ομάδα (40-42).

Στο 4ο δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαζουν και οι δυο ομάδες καταφεύγουν σε θέση ζώνης , ο ρυθμός παραμένει ο ίδιος , όμως αυτή την φορά η πρώτη ομάδα ένιωθαν την πίεση καθώς είχαν πολλές αστοχίες στα σουτ. Η δεύτερη ομάδα καταφέρνει να κτήσει την διαφορά της από τα 5 πρώτα λεπτα για λήξη (40-50). Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα η δεύτερη ομάδα εκμεταλλεύεται τα λάθη του αντιπάλου της και παίρνουν διαφορά , όμως η πρώτη ομάδα παρά την πίεση που ασκούσε η αντίπαλος ομάδα κατάφερε να μειώσει (50-54) , όμως η ομαδα της Motor oil δεν της άφησε πολλά περιθώρια και έτσι σφράγισε την νίκη της.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κοντόπουλος Κωνσταντίνος με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Μαυρίκιος Νικόλαος σημειώνοντας 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Βουρτζούμης Σταμάτης ο οποίος σημείωσε 26 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Αριφάκος Θεόδωρος ο οποίος σημείωσε 8 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Φασουλάκης Γεώργιος ο οποίος και αυτός σημείωσε 8 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της ΦΣΑ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της Motor oil να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την νίκη.