37 - 30

02/11/2019 17:00 Shipping League 19/20 1 40'

Arcadia51391037
Tsakos Group5118630

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ της ομάδας της Arcadia και της ομάδας της Tsakos Group οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκόρ να διαμορφώνεται στο τελικό 37 – 30 σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπυ σε όλη τη διάρκεια του.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι έπαιξαν άμυνα ζώνης 2 – 3 και οι φιλοξενούμενοι man to man. Σε αυτό το 1ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν στο σκοράρισμα και το σκόρ διαμορφώθηκε σε 3 – 1 στα πρώτα 5 λεπτά, ενώ η πρώτη περιόδος έκλεισε με σκορ 5 – 5.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι δύο ομάδες άλλαξαν τον ρυθμό τους και ανέβασαν τα ποσοστά τους. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ με συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ. Στην λήξη του πρώτου πενταλέπτου η ομάδα της Arcadia προηγήθηκε 13 – 11 με καλάθι του Γαβριήλ και ξέφυγε μπροστα στο σκόρ με 5 πόντους. Η ομάδας της Tsakos Group με τους Διαμάντη και Τσίγκη μείωσε τη διαφορά και στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου το σκορ ήταν 18 – 16.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες συνέχισαν να έχουν χαμηλα ποσοστά στην επίθεση και στο πρώτο μισό της περιόδου το σκορ ήταν 20 – 20. Με μία βολή του Ψαλλιδάκου για τους γηπεδούχους και καλάθι του Τσάκου για τους φιλοξενούμενους στο τέλος της 3ης περιόδου το σκορ ήταν 27 – 24.

Στο 4ο Δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ομάδα της Tsakos Group να ισοφαρίζει το παιχνιδι όμως οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 5 – 0 με διαδοχικά καλάθια του Καλαφάτη και του Ράφια και απο εκεί και πέρα δεν έχασαν το προβάδισμα, παίρνοντας τη νίκη με σκόρ 37 – 30.

Από τους Γηπεδούχους σκόραραν όλοι οι παίχτες και ξεχώρισε ο Ράφιας με 10, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Διαμάντης με 15 και ο Τσίγκης με 7 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Πετράκης, Βελέτζας