30/10/2019 22:00 Shipping League 19/20 1 40'

Eurobulk19441744
MM Marine85121237

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Η πρώτη  αγωνιστική για την νέα μας κατηγορίας είναι γεγονός και το εναρκτήριο παιχνίδι ήταν ανάμεσα στην Eurobulk και την MM Marine. Το άγχος της πρεμιέρας επηρέασε εμφανέστατα τους φιλοξενούμενους αφού δυσκολεύτηκαν πολύ να βρουν ρυθμό στο παιχνίδι τους, με αποτέλεσμα να παλεύουν συνεχώς να μαζέψουν την εις βάρους τους διαφορά. Οι γηπεδούχοι είχαν ξεφύγει εκμεταλλευόμενοι την επιθετική δυστοκία των αντιπάλων τους και έτσι στο τέλος εκείνοι ήταν που έφυγαν με το ροζ φύλλο, αλλά αυτό που έμεινε ήταν ότι και οι 2 ομάδες ευχαριστήθηκαν το παιχνίδι.

Στην πρώτη περίοδο οι παίχτες της Eurobulk μπήκαν πολύ δυνατά και ιδιαιτέρως ο Χαραλαμπόπουλος με τον Μεϊντάνη όπου βομβάρδιζαν έξω από τα 6,75. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν πολύ στην περιφερειακή τους άμυνα, ενώ επιθετικά τίποτα δεν τους πήγαινε καλά… Όσο περνούσε ο χρόνος οι παίχτες της MM Marine άρχισαν να βρίσκουν τις λύσεις στην καλή άμυνα ζώνης των αντιπάλων τους και με την βοήθεια του Σαριδάκη τελείωσαν την περίοδο μένοντας πίσω στο σκορ με 19 – 8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες είχαν τον κύριο ρόλο στο παιχνίδι και των 2 ομάδων. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν εξαιρετικά την ζώνη όπως πριν και έτσι προσπάθησαν πότε μεσάνυχτα από την ρακέτα και πότε από την περιφέρεια να μειώσουν κι άλλο την διαφορά. Οι γηπεδούχοι από την άλλη κόλλησαν επιθετικά αφού τα σουτ δεν έμπαιναν όπως στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Γεωργόπουλος από τους φιλοξενούμενους και ο Τσαμουράς από τους γηπεδούχους βοήθησαν τις ομάδες τους και έτσι το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου ήταν 23 – 13.

Η τρίτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους παίχτες της MM Marine. Πολύ καλά στημένοι στην άμυνα δυσκόλεψαν σημαντικά το παιχνίδι των αντιπάλων τους, ενώ επιθετικά Πίππος Ν. και Ρόκας έκαναν απίστευτα πράγματα μειώνοντας σημαντικά την διαφορά. Από την άλλη οι παίχτες της Eurobulk προσπαθούσαν να διαχειριστούν το δικό τους black out στην επίθεση. Σημαντικός λόγος στην επιθετική καθίζηση τους έπαιξε και η κούραση του Μεϊντάνη αλλά και τα πολλα άστοχα σουτ από τη  περιφέρεια του Χαραλαμπόπουλου. Έτσι στο 30´ το ματς ήταν ντέρμπι με το σκορ να είναι 27 – 25.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι άμυνες πήγαν περίπατο. Οι γηπεδούχοι ξαναβρήκαν ρυθμό στην επίθεση αρχικά με τον Μεϊντάνη και στην συνέχεια με τον Τσαμουρά και έτσι δεν έχασαν  πότε το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν σημαντικά και εκείνοι στην επίθεση χάρις τα απίστευτα τρίποντα του αρχηγού τους του Πίππου Ν. Στο τέλος όμως μίλησε η ψυχραιμία των γηπεδούχων οι οποίοι κατάφεραν και έφυγαν με την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 44 – 37.

Για τους νικητές πολύ καλός ήταν ο Μεϊντάνης με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα της MM Marine εξαιρετικός ήταν ο Πίππος με 20 πόντους (6 τρίποντα).

Διαιτητές : Αποστολίδης, Βελέντζας.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Χαραλαμπόπουλος Σωκράτης (Παίχτης Eurobulk) : “Καλησπέρα. Γλυκιά νίκη. Συνεχίζουμε δυνατά και εύχομαι καλή αρχή σε όλες τις ομάδες και να έχουμε ένα όμορφο διασκεδαστικό πρωτάθλημα.”

Πίππος Νικόλαος (Παίχτης MM Marine) : “Καλησπέρα. Συγχαρητήρια να δώσουμε στα παιδιά της αντίπαλης ομάδας, έπαιξαν πολύ καλά. Συγχαρητήρια στην διοργάνωση, πραγματικά είστε πάρα πολύ καλοί. Γραμματεία, διαιτητές όλα ήταν υπέροχα. Ερχόμαστε για να το διασκεδάσουμε, δεν ερχόμαστε για κάτι παραπάνω. Το διασκεδάσαμε, τρέξαμε αυτό έχει σημασία χωρίς τραυματισμούς. Καλή συνέχεια.”