46 - 62

01/11/2019 21:00 Shipping League 19/20 1 40'

Wilhelmsen9982046
Kyklades Maritime1116211462

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ της ομάδας της Wilhelmsen Hellas και της ομάδας της Kyklades Maritime οι τελευταίοι επικράτησαν με σκορ 46 – 62.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έπαιξαν άμυνα man to man και οι φιλοξενούμενοι άμυνα ζώνης 2 – 3. Στην επίθεση και οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στο ξεκίνημα, έκαναν λάθη και είχαν χαμηλά ποσοστά, με αποτέλεσμα στα πρώτα 5 λεπτά το σκόρ να είναι 2 – 2. Σε αυτό το σημείο η ομάδα της Wilhelmsen Hellas με 2 καλάθια του Ροδίτη πήρε προβάδισμα στο σκόρ. Η ομάδας της Kyklades Maritime δεν άργησε να αντιδράσει, έπαιξε πιεστική άμυνα, έτρεξε στον αιφνιδιασμό και με ένα σερί 0 – 8, έκανε το σκορ 9 – 11 στο τέλος της 1ης περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την πιεστική άμυνα που τους έδωσε αυτοπεποίθηση και πέτυχαν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό με τον Σωτηρόπουλο να μοιράζει πολλές assists. Στα 5 πρώτα λεπτά της περιόδου το σκόρ ήταν 13 – 19. Οι γηπεδούχοι που έκαναν πολλά λάθη στην πίεση, προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκόρ, όμως με ένα buzzer beater του Τσιπελίκη, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκόρ 18 – 27.

Στο 3ο Δεκάλεπτο η ομάδα της Wilhelmsen Hellas συνέχισε να κάνει πολλά λάθη ( συνολικά 19) απέναντι στην άμυνα των φιλοξενούμενων και η ομάδας της Kyklades Maritime, που τα εκμεταλλεύτηκε συνέχισε να ανεβάζει την διαφορά. Το 3ο δεκάλεπτο έληξε με σκόρ 26 – 48.

Στο 4ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο και παρόλο που οι φιλοξενούμενοι έμειναν χωρίς σκόρ αρκετή ώρα δεν κινδύνευσαν λόγω της μεγάλης διαφοράς που είχαν κερδίσει στο 3ο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σκόρ 46 – 62.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σαββίδης  με 13, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Κορωναίος με 21 (1), και Λάζαρης με 10 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αντωνόπουλος, Αμπελίδης