59 - 69

05/11/2019 21:30 Commercial League A 19/20 1 40'

Cosmote e-Value1321101559
Generali1514231769

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος η ομάδα της Cosmote e-Value υποδέχθηκε την ομάδα της Generali Hellas. Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι, το προβάδισμα άλλαξε χέρια πολλές φορές μέχρι το δεύτερο μισό του τρίτου δεκαλέπτου, όπου οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι, πετυχαίνοντας 30 πόντους μέχρι τη λήξη του αγώνα και πήραν την νίκη με τελικό σκόρ 59 – 69.

Στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου και οι δύο ομάδες έπαιξαν άμυνα man to man. Σε ένα νευρικό πρώτο 5λεπτο και οι δύο αντίπαλοι δυσκολεύτηκαν στην επίθεση και το σκόρ διαμορφώθηκε σε 5 – 9. Το δεκάλεπτο, που σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Τζαβελάκη, ο οποίος πρόλαβε να πετύχει τους 9 από και τους 13 πόντους της ομάδας του αλλά δεν ξαναγωνίστηκε στο μάτς, έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκόρ 13 – 15.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να παίζουν προσωπική άμυνα. Οι γηπεδούχοι που ανέκαμψαν από τον τραυματισμό του Τζαβελάκη, ήταν καταιγιστικοί στην επίθεση, προηγήθηκαν με τρίποντο του Καλαντζή στο τέλος του πρώτου 5λεπτου με σκόρ 18 – 17 και κατάφεραν να προηγηθούν στη λήξη του ημιχρόνου με σκόρ 34 – 29.

Στην 3η περίοδο οι ρόλοι αντιστράφηκαν και οι φιλοξενούμενοι με εξαιρετική άμυνα πέρασαν μπροστά στο σκόρ από το πρώτο πεντάλεπτο με 38 – 39. Από αυτό το σημείο και μετά πήραν ένα σταθερό προβάδισμα και στο τέλος του πιο παραγωγικόυ τους δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με σκόρ 44 – 52.

Στο τελευταίο 10λεπτο της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο μάτς παρά την προσπάθεια του Μάκου, που πέτυχε τους 13 απο τους 15 πόντους της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι με τα αδέρφια (?) Καλούδη να πετυχαίνουν τους 16 από τους 17 πόντους της ομάδας τους πήραν τη νίκη με σκόρ 59 – 69.

Η Διοργάνωση εύχεται περαστικά και ταχεία ανάρωση στον Τζαβελάκη που τραυματίστηκε.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μάκος με 21 και Καλαντζής με 10 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καλούδης Ν. με 32 (4) και Καλούδης Π. με 20 (3) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ουσταμπασίδης, Ψύχας