62 - 37

07/11/2019 20:30 Commercial League A 19/20 1 40'

Grant Thornton1113152362
Apivita11119637

Στον αγώνα της πρώτης αγωνιστικής μεταξύ της ομάδας της Grant Thornton και της Apivita, στην πρώτη συμμετοχή της στο πρωτάθλημα, οι γηπεδούχοι που δυσκόλευτηκαν στο πρώτο ημίχρονο, με εξαιρετική απόδοση στο δεύτερο μισό επιβλήθηκαν με το ευρύ 62 – 37.

Στο ξεκίνημα του αγώνα και οι δύο ομάδες έπαιξαν άμυνα man to man. Στην επίθεση ήταν νευρικές και δυσκολεύτηκαν στο σκοράρισμα στο πρώτο 5λεπτο που συμπληρώθηκε με σκόρ 4 – 6. Στο τέλος της πρώτης περιόδου οι ομάδες ήταν ισόπαλες  με σκόρ 11 – 11. Οι γηπεδούχοι πήραν καλάθια από όλους τους παίχτες ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Καρατζόλας σημείωσε τους 9 απο τους 11 πόντους της ομάδας του.

Στο 2ο Δεκάλεπτο η ομάδα της Grant Thornton άλλαξε την άμυνα της σε ζώνη 2 – 1 – 2 και προηγήθηκαν 21 – 17 στο πρώτο μισό. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκόρ και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 24 – 22.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγώνα δυνατά, με ατομική άμυνα ανέβασαν τον ρυθμό του αγώνα βελτίωσαν τα ποσοστά τους στην επίθεση και με πολυφωνία στο σκοράρισμα άρχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά. Το πρώτο 5λεπτο της περιόδου συμπληρώθηκε με σκορ 39 – 31. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκόρ αλλά δυσκολεύτηκαν στην επίθεση απέναντι στη ατομική άμυνα. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 39 – 31.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έπαιξαν ξανά άμυνα ζώνης 2 – 1 – 2 και οι φιλοξενούμενοι man to man . Η ομάδα της Grant Thornton πάτησε γκάζι και πετυχαίνοντας 23 πόντους καθάρισε το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν στο σκοράρισμα, πέτυχαν μόλις 6 πόντους και έτσι η ήττα  ήρθε φυσιολογικά με σκόρ 62 – 37.

Από τους Γηπεδούχους σκόραραν όλοι οι παίχτες και ξεχώρισε ο Σταθόπουλος με 18 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Καρατζόλας με 20 (1) και Καραγιάννης με 8 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σελληνάς, Βαλλουξής