Accenture vs Ολυμπιακή Ζυθοποιία Α.Ε.

31/10/2019 21:30 Commercial League B 19/20 1 40'

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ της ομάδας της ACCENTURE και της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΪΑΣ οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54 – 43.

Στο ξεκίνημα του αγώνα και οι δύο ομάδες έπαιξαν άμυνα man to man και σε αυτό το 1ο δεκάλεπτο οι άμυνες κυριάρχησαν. Στην επίθεση οι δύο ομάδες προσπάθησαν να τρέξουν στον αιφνιδιασμό με το σκόρ να διαμορφώνεται σε 6 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της πρώτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι με εύκολα καλάθια απο assist, κατάφεραν να προηγηθούν και η περίοδος έκλεισε με σκορ 8 – 13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι δύο ομάδες άλλαξαν τον ρυθμό γυρίζοντας την μπάλα στην επίθεση, στο σετ παιχνίδι. Η ομάδα της ACCENTURE με ένα σερί 5 – 0 ισοφάρισε, με καλή άμυνα  και πολυφωνία στην επίθεση, βελτίωσε τα ποσοστά της, στο πιο παραγωγικό της δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ περιόδου 21 – 7). Η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΪΑ δεν κατάφερε να αντιδράσει με αποτέλεσμα στην λήξη της περιόδου η ομάδα της ACCENTURE να προηγείται με σκορ 29 – 20.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το δρόμο για το καλάθι και μείωσαν τη διαφορά με τον Τσαγκάρη να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους και στο πρώτο μισό της περιόδου το σκορ ήταν 32 – 28. Οι γηπεδούχοι, όμως κατάφεραν να διατήρησουν μια διαφορά ασφαλείας και στο τέλος της 3ης περιόδου το σκορ ήταν 37 – 32.

Στο 4ο Δεκάλεπτο η ομάδα της ACCENTURE είχε και πάλι τον πρώτο λόγο στην επίθεση, ευστόχησε σε 4 τρίποντα και με πρωταγωνιστές τους Κελεσίδη και Κλεφτογιάννη ανέβασε τη διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με προσωπικες ενέργειες του Σακκίδη αλλά δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Ο αγώνας έληξε με την ομάδα της ACCENTURE να παίρνει την νίκη, με σκορ 54 – 43.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κλεφτογιάννης με 15 (2), Τσόλκας με 9 (1) και Κελεσίδης με 10 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μεγαλοοικονόμου με 17, Σακκίδης με 8 και Τσαγκάρης με 8 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ζώρης, Καψιώχας