12/11/2019 19:30 Shipping League 19/20 2 40'

Angelicoussis Group81741140
Kyklades Maritime141014947

Κλειστό Αγ. Αναργύρων
Geor. Papandreou 36-38, Agii Anargiri 135 62, Greece

Στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής μεταξύ της ομάδας της Maran Angelicousis Group και της ομάδας της Kyklades Maritime οι φιλοξενούμενοι που δυσκολεύτηκαν, κατάφεραν να πάρουν την δεύτερη νίκη τους τη φετινή σεζόν με σκορ 40–47.

Στο ξεκίνημα του αγώνα και οι δύο ομάδες έπαιξαν άμυνα man to man. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και με πολυφωνία στην επίθεση προηγήθηκαν γρήγορα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανοίξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού τρέχοντας στον αιφνιδιασμό και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 8-14.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα με σκόρ 14-21, αλλά στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας εξασφαλίζοντας τα ριμπάουντ γύρισαν το παιχνίδι υπέρ τους. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να προηγούνται για πρώτη φορά 25-24, έχοντας πετύχει 17 πόντους με πρωταγωνιστές τους Κουμπούρο και Σεντέρη.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ και οι ομάδες ήταν ισόπαλες στη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου με σκόρ 29-29. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι άλλαξαν την άμυνα τους σε ζώνη και οι αντιπάλοι, βρίσκοντας τρόπο να τη διασπάσουν έκαναν ένα σερί 0-7 με τον Κούρταλη και προηγήθηκαν ξανά στο τέλος της περιόδου,με σκόρ 29-38.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκάλεπτου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να εξανεμίσουν για μία ακόμα φορά τη διαφόρα των 9 πόντων που χώριζε τις 2 ομάδες. Με πρωταγωνιστή τον ΠαπαΪωάννου που πέτυχε 5 συνεχόμενους πόντους,η ομάδα της Maran Angelicousis Group ισοφάρησε το σκόρ σε 38-38, ενώ απέμεναν 5 λεπτά για τη λήξη του αγώνα. Στη συνέχεια του αγώνα οι φιλοξενούμενοι με εξαιρετική άμυνα του Σωτηρόπουλου δέχτηκαν μόλις ένα καλάθι στο υπόλοιπο του μάτς και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους να διεκδικήσουν τη νίκη. Το τελικό σκόρ διαμορφώθηκε σε 40-47.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαϊωάννου με 16 και Σεντέρης με 9 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κούρταλης. με 17 (1), Κορωναίος με 12 και Σωτηρόπουλος με 12 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές:Αμπελίδης, Λαζαρίδης