13/11/2019 20:15 Shipping League 19/20 2 40'

Arcadia12791139
Enesel1267328

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Δεύτερη αγωνιστική για την shipping κατηγορία και η ομάδα της Arcadia ζευγάρωσε τις νίκες της. Σε ένα όμορφο αλλά και σκληρό ματς με καλές άμυνες η Arcadia κατάφερε να λυγίσει την πολύ καλή ομάδα της Enesel, η οποία προερχόταν από νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, χάρις την διαφορά που κατάφερε να πάρει στην τελευταία περίοδο και τώρα κοιτάζει με αισιοδοξία την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Enesel να μπαίνει στο γήπεδο με την ίδια ενέργεια από το προηγούμενο της ματς. Πολύ καλή άμυνα ζώνης, γρήγορες επιστροφές αλλά και πολύ ορθολογικές επιλογές στην επίθεση, γεγονός που την έφερε να προηγείται με ένα γρήγορο 0 – 5. Οι παίχτες της Arcadia αφού ζεστάθηκαν, ανέβασαν σημαντικά την απόδοση τους και στις 2 πλευρές του γηπέδου και απάντησαν με ένα σερί 6 – 0 με την βοήθεια του Ραφιά και του Γεώργαρου. Το παιχνίδι συνέχιζε με τις 2 ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το τελείωμα της περιόδου που τις βρήκε ισόπαλες με 12 – 12.

Στην αρχή του 2ου δεκαλέπτου είχαμε ένα μικρό ξέσπασμα από τους φιλοξενούμενους όπου ξέφυγαν με 12 – 18 και αυτό χάρις τα σουτ του Δρίζου και Χρήστου. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι αφού έκαναν κάποιες αλλαγές έκλεισαν τους διαδρόμους αλλάζοντας από προσωπική άμυνα σε ζώνη και με κύρια αιχμή τον Ψαλλιδάκο κατάφεραν στο ημίχρονο να προηγηθούν με 19 – 18.

Στην 3η περίοδο ήταν η σειρά των γηπεδούχων να μπουν πιο ζεστά στο παρκέ. Κράτησαν για αρκετά λεπτά τους αντιπάλους τους στους 18 πόντους και με ένα τρίποντο από τον Λαγό και με άλλους 3 πόντους από τον Γεώργαρο και άλλους 2 από τον Χουλιάρα έφτασαν στο +8. Οι παίχτες της Enesel όμως και κυρίως ο αρχηγός Τσιάτσιος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με 5 δικούς του πόντους στο τέλος διαμόρφωσε το 28 – 25.

Στην 4η και τελευταία περίοδο και ενώ περιμέναμε ο αγώνας να είναι αμφίρροπος η απόδοση των φιλοξενούμενων έπεσε σε σημείο να μην μπορέσουν σε κανένα σημείο να απειλήσουν. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο την κούραση και την αστοχία των αντιπάλων τους, διεύρυναν την διαφορά και πήραν στο τέλος σχετικά εύκολα την νίκη με 39 – 28.

Για τους νικητές πολύ καλή παρουσία είχε ο Γεώργαρος με 10 πόντους, ενώ για ην ομάδα της Enesel ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Τσιάτσιος που πέτυχε 14.

Διαιτητές : Μέλης, Γεωργόπουλος

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Γιαντζίκης Χάρης (Προπονητής Arcadia) : “Ήταν ένα πολύ ωραίο παιχνίδι. Οι ομάδες το ευχαριστήθηκαν. Βλέπουμε μπροστά το 3ο. Πάντα να είναι έτσι όμορφο το μπάσκετ που βλέπουμε από όλες τις ναυτιλιακές εταιρείες.”

Τσιάτσιος Βαγγέλης (Αρχηγός Enesel) : “Συγχαρητήρια στην άλλη ομάδα για την νίκη. Δεν παίξαμε καλά σήμερα. Πάμε για το επόμενο ματς. Ευχαριστώ.”