33 - 44

09/11/2019 18:30 Commercial League A 19/20 5 40'

Boehringer61111533
AVIN42115444

Στον αγώνα μεταξύ των ομάδων Boehringer Ingelheim και AVIN για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πήραν την πρώτη τους νίκη για την φετινή σεζόν, σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησαν οι άμυνες, με σκορ 33-44.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι επέλεξαν να ξεκινήσουν με άμυνα man to man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2-1-2. Το πρώτο δεκάλεπτο χαρακτηρίστηκε από τις set επιθέσεις των δυο ομάδων και τον αργό ρυθμό του αγώνα, και οι δυο ομάδες είχαν χαμηλά ποσοστά στην επίθεση. Στο πρώτο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 4-3. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να είναι άστοχες και νευρικές στις επιλογές τους στην επίθεση, έτσι οι άμυνες συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο και δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 6-4.

Στην δεύτερη περίοδο ο ρυθμός της αναμέτρησης ανέβηκε με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να τρέξουν στον αιφνιδιασμό. Οι γηπεδούχοι αρχικά ευνοήθηκαν και βρέθηκαν να προηγούνται με 10-7 αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με δυο συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα και ένα καλάθι και φάουλ και έτσι πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ 10-16. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρηδες τους Παπαγεωργίου και Αθητάκη συνέχισαν να έχουν «το πόδι στο γκάζι» και έτσι το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με σκορ 17-25.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου η Boehringer Ingelheim γύρισε την άμυνα της σε ζώνη 3-2 και έτσι κράτησε την επαφή της με το σκορ στα πέντε πρώτα λεπτά (22-29). Σε εκείνο το σημείο όμως η AVIN ευστόχησε σε 4 σουτ τριών πόντων βρίσκοντας λύσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης των γηπεδούχων, η περίοδος έκλεισε με σκορ 28-40.

Σε ένα κακό τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 5-4) οι ομάδες συνέχισαν να είναι άστοχες και φυσικά αυτό ευνόησε την AVIN που ήταν ήδη μπροστά στο σκορ. O αγώνας ολοκληρώθηκε με σκορ 33-44.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κιρμιζάκης με 15 πόντους και Δασκαλόπουλος με 9 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους οι Παπαγεωργίου με 23 πόντους και 5 εύστοχα σουτ τριών πόντων και 8 ριμπάουντ και Αθητάκης με 8 πόντους (σκοράροντας όλους τους πόντους του στο κρίσιμο πρώτο ημίχρονο). Αξιοσημείωτο στατικό για τους φιλοξενούμενους τα 19 ριμπάουντ (12 αμυντικά και 7 επιθετικά) που πήρε ο Αθανασόπουλος.

Διαιτητές: Καλογριάς, Παπαδόπουλος